Edukacja z Wojskiem

18 maja 2026r. odbyło się spotkanie realizowane zgodnie z programem
V edycji programu „Edukacja z Wojskiem”. Zajęcia przeprowadzili żołnierze
z Jednostki Wojskowej w Sulechowie.
Omówione zostały ważne w obecnych czasach
tematy dotyczące
m.in. bezpieczeństwa, zasad i rodzaju alarmowania,
przygotowania plecaka ewakuacyjnego, schronienia,
udzielania pierwszej pomocy.

Bardzo dziękujmy za spotkanie i przekazaną wiedzę.

Wycieczka do Poznania

6 maja 2026 r., 25 uczniów klasy pierwszej wybrało się
na wycieczkę do Poznania. Chętni wiedzy i ciekawi wrażeń
o godzinie 7.00 wyruszyliśmy w drogę.

W Poznaniu, swoją przygodę rozpoczęliśmy od zwiedzania
„Muzeum Rogalowego”. Poznaliśmy jego historię oraz legendę, tradycje i recepturę Rogali Świętomarcińskich, a także kulturę Poznania związaną z gwarą i koziołkami.

Następnie, w ramach warsztatów kucharskich, przystąpiliśmy
do przygotowania rogali Świętomarcińskich do wypieku.
W ogromnych „czapach” ugniataliśmy ciasto, po czym zawijaliśmy
w kształt rogala. Mąka, ugniatanie i zawijanie nie było
dla nas trudne, gdyż mieliśmy doskonałych nauczycieli – piekarzy. Egzamin Piekarnika zdaliśmy celująco.

Drogę na lotnisko poprzedził spacer po Starym Rynku,
gdzie podziwialiśmy kolorowe kamieniczki i Ratusz,
no i oczywiście zakupiliśmy pamiątki dla najbliższych.

Dużym przeżyciem było zwiedzanie Lotniska Ławica.
Poznaliśmy drogę pasażera – od odprawy, aż po wejście
do samolotu. Przeszliśmy odprawę biletowo – bagażową
oraz kontrolę bezpieczeństwa. Ta ostatnia wywarła na nas lekki dreszczyk, gdyż niektórzy przeszli dodatkowo kontrolę osobistą. Obserwowaliśmy starty i lądowania samolotów. Wielkie wrażenie wywarła Strażnica Lotniskowa Służby Ratowniczo – Gaśniczej,
gdzie strażacy prezentowali wielkie wozy, ich wyposażenie
i gotowość do niesienia pomocy. Zwiedzanie lotniska od ”środka” chyba zmniejszyło nasz stres i lot w powietrzu nie jest już taki straszny. Wiemy też, jaki bagaż możemy zabierać, jakie kontrole czekają nas i jak się zachować, aby lot był bezpieczny.
A może spośród 25 osobowej „załogi” klasy pierwszej
wyłoni się lotnik w przyszłości?

Wycieczka była wspaniałą przygodą, pozostawiła wiele ciekawych wrażeń oraz doświadczeń. Ponadto nauczyła nas pewnych prac, bo… Upiec mamie rogaliki, a w przyszłości zabrać w przestrzeń powietrzną i chmury, to dopiero wyczyn!

Dodajmy, że była pełna mobilizacja i kultura!
Bardzo nam się podobało i wiele wrażeń
zabraliśmy ze sobą do domu.

Sadzenie lasu

W drugim terminie swój kawałek lasu posadziła klasa 6.
Pod opieką pani Marzeny i pani Sylwii oraz pod czujnym okiem
pani Magdaleny Deptuły, pana Marka Bocka oraz pana Marcina Garbowskiego udało się powiększyć dwukrotnie nasze szkolne nasadzenia.
Od tej wiosny mamy „swoje” wyjątkowe miejsce na Ziemi.

Dziękujemy, że mogliśmy tam być. 🙂

Lekcje w lesie

1 kwietnia uczniowie klasy czwartej i piątej wraz z wychowawczyniami:
Panią Aldoną Pokrywczyńską i Panią Anną Sadowską oraz z nauczycielką biologii
Panią Marzeną Majda – Pokrywczyńską udali się na niecodzienne lekcje do lasu.
Korzystając z zaproszenia Nadleśnictwa Babimost, uczniowie mieli okazję zapoznać się
z hodowlą lasu oraz ze sposobem sadzenia drzewek. Po krótkim szkoleniu przeprowadzonym przez Panią Magdaleną Deptułę i Pana Marka Bocka młodzież ochoczo zabrała się do pracy. Każdy chciał posadzić swoje drzewka. Spotkanie promowało również formę aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Podczas odpoczynku Pani Magdalena Deptuła opowiadała o roślinach i zwierzętach leśnych. Niecodzienne lekcje zakończyły się wspólnym pieczeniem kiełbasek przy ognisku. Na zakończenie pracownicy Nadleśnictwa Babimost obdarowali uczniów pamiątkami z drewna. DZIĘKUJEMY!
Trochę zmęczeni, ale z uśmiechem na twarzy wracaliśmy do szkoły.
Takie niecodzienne lekcje na długo zostaną w naszej pamięci!