Tak, tak… Wszystkim udziela się przedświąteczny nastrój :).
Dnia 17.12.2012r. w naszej szkole odbył się konkurs plastyczno-informatyczny na temat „Idą Święta”. Uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych w Szczańcu i Smardzewie puścili wodze fantazji i zaczęli tworzyć obrazy. Śnieg, choinki, bałwanki, aniołki, Mikołaj, prezenty, stół wigilijny, ciepło domowego ogniska i Święta Rodzina w stajence… Co głowa to inny pomysł. Przez godzinę w komputerowym programie graficznym powstawały dzieła małych artystów.
Jury w składzie Jolanta Karcz, Grzegorz Kardzis, Anna Marciniak i Jacek Melnyk miało bardzo trudne zadanie, gdyż poziom prac był bardzo wyrównany. Po burzliwych obradach udało się wyłonić zwycięzców: Karolina Lewandowska – I miejsce, Paulina Kosarzycka – II miejsce, Maciej Jerzynek– III miejsce.
Wszyscy uczestnicy odebrali z rąk Pana Dyrektora Jana Greczycho pamiątkowe dyplomy a autorzy najlepszych prac dodatkowo nagrody książkowe. (amar)
Dzień: 2012-12-17
Jest taki dzień – Wigilia
Zbliżają się ulubione przez wszystkich Święta Bożego Narodzenia. Każdy chce być przydatny, pomagać w świątecznych przygotowaniach… Ludzie starzy i chorzy z Zakładu Opiekuńczo Leczniczego w Świebodzinie nie mogą już aktywnie uczestniczyć w tych przygotowaniach. Bardzo się wzruszyli, gdy my wolontariusze z gimnazjum w Szczańcu odwiedziliśmy ich z kolędą i opłatkiem. Dnia 17 grudnia 2012 przypomnieliśmy im zwyczaje tak bardzo charakterystyczne dla polskiego Bożego Narodzenia, śpiewaliśmy wspólnie kolędy, dzieliliśmy się opłatkiem oraz obdarowaliśmy własnoręcznie wykonanymi niespodziankami. Na koniec wpisaliśmy się do pamiątkowej księgi. Pani kierowniczka Genowefa Malak opowiedziała nam o trudnej pracy z osobami starszymi i chorymi. Obdarowała nas świątecznymi prezentami a także podziękowała nam za odwiedziny jej podopiecznych. „Święta Bożego Narodzenia zbliżają ludzi do siebie, wyzwalają wzajemną życzliwość, skłaniają do współczucia i pomocy biednym, samotnym i cierpiącym…” I my właśnie tak odebraliśmy nasze spotkanie z podopiecznym Zakładu Opiekuńczo Leczniczego w Świebodzinie.
Szczególne podziękowania składamy Panu Maciejowi Staszewskiemu, który wraz z naszym opiekunem P. Krystyną Piątek zawieźli nas do Świebodzina.
Szkolny Klub Wolontariuszy Gimnazjum w Szczańcu
Koncerty filharmonii
Współpraca Zespołu Szkół w Szczańcu z Lubuskim Biurem Koncertowym w Zielonej Górze trwa już wiele lat. Tradycją naszej szkoły są cykliczne koncerty edukacyjne
dla dzieci „W Krainie Pani Muzyki” i młodzieży „Akademia Melomana”.
Założenia programowe koncertów edukacyjnych obejmują:
zainteresowanie dzieci światem dźwięku i jego pięknem; zapoznawanie z różnymi rodzajami muzyki (klasyka, jazz, muzyka ludowa, rozrywkowa, rockowa); bezpośredniość odbioru muzyki – przedstawianie muzyki jedynie w żywej, koncertowej formie; uzupełnienie koncertu integralnie związanym z nim odpowiednim komentarzem wprowadzającym w problematykę wykonywanej muzyki; zróżnicowanie form prezentowanej muzyki (koncert kameralny, audycja, bajka muzyczna, formy parateatralne); cykliczność spotkań umożliwiająca przedstawienie względnie szerokiego zakresu zagadnień; przedstawianie różnych elementów kultury muzycznej (sylwetki kompozytorów, epoki i style muzyczne, zagadnienia estetyczno-muzyczne, formy i gatunki muzyczne, instrumentarium muzyczne, wybitni soliści i zespoły); prezentowanie twórczości muzycznej trwale wpisanej w tradycje kultury muzycznej (przede wszystkim polskiej i europejskiej); sięganie do różnych stylów i konwencji współczesnej kultury muzycznej; współpraca z profesjonalnymi muzykami-solistami, zespołami muzycznymi i prelegentami.
W tym roku szkolnym odbyły się już po trzy koncerty:
Dnia 9.10.2012r. koncert dla dzieci „Fletowe opowieści”
a dla młodzieży „Muzyczne dynastie – flety i fagoty”.
Dnia 15.11.2012r. tytuł obu koncertów był taki sam „Dźwięki zaklęte w strunach”.
Dnia 12.12.2012r. koncert dla gimnazjum „Elektronika a muzyka”
a dla szkoły podstawowej miał tytuł „Muzyczne opowieści – Bajki Robotów” .
Kontakt z żywą muzyką i możliwość goszczenia prawdziwych artystów w naszej szkole jest dla nas wielkim przeżyciem oraz wspaniałą lekcją. (amar)