Gorące serca w mroźne dni

Wolontariusze z Zespołu Szkół w Szczańcu w dniach 7/8 grudnia 2012 r.   wzięli udział w Ogólnopolskiej  Świątecznej Zbiórce Żywności pod hasłem „Przybieżeli do Betlejem…”. Kupujący  chętnie wkładali  dodatkowo zakupione produkty do oznakowanych plakatami koszy. Z godziny na godzinę przybywało produktów spożywczych; maki, ryżu, cukru,  oleju , słodyczy itp.  Wolontariusze wszystko przeliczali i sortowali w kartony. W pracy swej  kierowali się  przesłaniem  „Aby święta były radosne zwłaszcza dla tych najuboższych”. Mimo mroźnej aury serca mieli gorące.
Zebraliśmy  ponad 500 kg produktów spożywczych. Dużym zaangażowaniem  wykazali się nasi  rodzice, którzy   chętnie dowieźli nas do Świebodzina a także Pan Zdzisław Misiak  z Jordanowa, który pomógł zwieźć zebrane  produkty do magazynu Stowarzyszenia Nasza Wieś Tradycja Przyszłość pod patronatem, którego odbyła się świąteczna zbiórka żywności.

Dziękujemy im za wielkie i dobre serce.         (kp) 

Uwaga AIDS – lęk czy zrozumienie?

Tegoroczne obchody Światowego Dnia  AIDS uczniowie  szczanieckiego gimnazjum obchodzili  w niecodzienny sposób.  Przez cały tydzień odbywały się zajęcia edukacyjne dotyczące profilaktyki AIDS i HIV. W  piątek 30 listopada 2012   spotkali się w szkole po południu i zapalili świece symbolizujące pamięć  o ofiarach HIV/AIDS. Następnie wzięli udział w kinie dyskusyjnym  dotyczącym  własnych  postaw i innych ludzi   w stosunku do  chorych  na tę straszną chorobę. Temat nie łatwy ale  czasem warto odpowiedzieć sobie na pytanie ile mamy w sobie tolerancji dla inności drugiego człowieka? A ile dla samego siebie?                                                                                                                    (kp)

Samorząd działa…

2 października 2012r. w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego, który tuż po ogłoszeniu wyników rozpoczął swoją działalność. Jednym z pomysłów nowego zarządu są apele, które będą odbywać się w ostatni piątek miesiąca.
Na pierwszym apelu, który został zorganizowany w październiku, przedstawiono wyniki wyborów do Samorządu Uczniowskiego. Wręczono również dyplomy za udział w zawodach sportowych, które odbyły się we wrześniu i październiku. Pan dyrektor przedstawił krótkie sprawozdanie z działalności szkoły w pierwszych tygodniach nowego roku i podał informacje na temat czekających nas zadań.

19 października odbyły się wybory na Rzecznika Praw Ucznia. Do tego zaszczytnego tytułu kandydowało jedenaścioro nauczycieli. Rzecznikiem Praw Ucznia została pani Marzena Majda-Pokrywczyńska, zdobywając 78 głosów.
Do zadań Rzecznika Praw ucznia należy w szczególności:
– znajomość Statutu Szkoły, Regulaminu Samorządu Uczniowskiego oraz Konwencji Praw Dziecka,
–  informowanie uczniów o przysługujących ich prawach i sposobie ich dochodzenia,
–  zajmowanie się przypadkami naruszania praw ucznia w szkole,
–  wspomaganie uczniów w wyjątkowo trudnych sytuacjach dotyczących całej klasy lub poszczególnych uczniów,
–  reprezentowanie interesów uczniów w sprawach wymagających arbitrażu i mediacji,
–  gromadzenie i analizowanie informacji dotyczących naruszania praw ucznia w szkole.

Podczas drugiego apelu, który odbył się w listopadzie zostały przedstawione wyniki wyborów na  Rzecznika Praw Ucznia, a pani Marzena Majda-Pokrywczyńska złożyła ślubowanie, podczas którego zobowiązała się sumiennie wypełniać powierzone jej obowiązki.                   (jm)