Edukacja z Wojskiem

18 maja 2026r. odbyło się spotkanie realizowane zgodnie z programem
V edycji programu „Edukacja z Wojskiem”. Zajęcia przeprowadzili żołnierze
z Jednostki Wojskowej w Sulechowie.
Omówione zostały ważne w obecnych czasach
tematy dotyczące
m.in. bezpieczeństwa, zasad i rodzaju alarmowania,
przygotowania plecaka ewakuacyjnego, schronienia,
udzielania pierwszej pomocy.

Bardzo dziękujmy za spotkanie i przekazaną wiedzę.

Uczniowie klasy V w stolarni

8 maja 2026r. uczniowie klasy piątej w ramach lekcji techniki odwiedzili miejscową stolarnię. Rzemieślnikami, którzy prowadzą rodzinną stolarnię
są panowie Leon i Romuald Bejma. W czasie wizyty uczniowie dowiedzieli się o różnorodnych gatunkach drewna, o kraju ich pochodzenia
oraz przeznaczeniu. Panowie pokazali nam używane przez nich wyspecjalizowane maszyny i elektronarzędzia. Przekazali wiele ciekawostek dotyczących ich pracy i różnorodności ich wytworów. Rzemieślnicy uświadomili uczniom także, iż stolarz powinien posiadać orientację przestrzenną, zdolności manualne, uzdolnienia artystyczne,
a przede wszystkim powinien umieć dobrze i precyzyjnie obliczyć i wykonać różne elementy konstrukcyjne. Panowie Bejma wykonują różne meble, elementy wyposażenia wnętrz, drzwi, okna i schody dla klientów
w kraju i zagranicą.

Niewątpliwie była to interesująca lekcja, która zapoznała uczniów z ginącym już zawodem, mającym bardzo długą tradycję w Polsce.

(M.CZ.)

Wycieczka do Poznania

6 maja 2026 r., 25 uczniów klasy pierwszej wybrało się
na wycieczkę do Poznania. Chętni wiedzy i ciekawi wrażeń
o godzinie 7.00 wyruszyliśmy w drogę.

W Poznaniu, swoją przygodę rozpoczęliśmy od zwiedzania
„Muzeum Rogalowego”. Poznaliśmy jego historię oraz legendę, tradycje i recepturę Rogali Świętomarcińskich, a także kulturę Poznania związaną z gwarą i koziołkami.

Następnie, w ramach warsztatów kucharskich, przystąpiliśmy
do przygotowania rogali Świętomarcińskich do wypieku.
W ogromnych „czapach” ugniataliśmy ciasto, po czym zawijaliśmy
w kształt rogala. Mąka, ugniatanie i zawijanie nie było
dla nas trudne, gdyż mieliśmy doskonałych nauczycieli – piekarzy. Egzamin Piekarnika zdaliśmy celująco.

Drogę na lotnisko poprzedził spacer po Starym Rynku,
gdzie podziwialiśmy kolorowe kamieniczki i Ratusz,
no i oczywiście zakupiliśmy pamiątki dla najbliższych.

Dużym przeżyciem było zwiedzanie Lotniska Ławica.
Poznaliśmy drogę pasażera – od odprawy, aż po wejście
do samolotu. Przeszliśmy odprawę biletowo – bagażową
oraz kontrolę bezpieczeństwa. Ta ostatnia wywarła na nas lekki dreszczyk, gdyż niektórzy przeszli dodatkowo kontrolę osobistą. Obserwowaliśmy starty i lądowania samolotów. Wielkie wrażenie wywarła Strażnica Lotniskowa Służby Ratowniczo – Gaśniczej,
gdzie strażacy prezentowali wielkie wozy, ich wyposażenie
i gotowość do niesienia pomocy. Zwiedzanie lotniska od ”środka” chyba zmniejszyło nasz stres i lot w powietrzu nie jest już taki straszny. Wiemy też, jaki bagaż możemy zabierać, jakie kontrole czekają nas i jak się zachować, aby lot był bezpieczny.
A może spośród 25 osobowej „załogi” klasy pierwszej
wyłoni się lotnik w przyszłości?

Wycieczka była wspaniałą przygodą, pozostawiła wiele ciekawych wrażeń oraz doświadczeń. Ponadto nauczyła nas pewnych prac, bo… Upiec mamie rogaliki, a w przyszłości zabrać w przestrzeń powietrzną i chmury, to dopiero wyczyn!

Dodajmy, że była pełna mobilizacja i kultura!
Bardzo nam się podobało i wiele wrażeń
zabraliśmy ze sobą do domu.

Sadzenie lasu

W drugim terminie swój kawałek lasu posadziła klasa 6.
Pod opieką pani Marzeny i pani Sylwii oraz pod czujnym okiem
pani Magdaleny Deptuły, pana Marka Bocka oraz pana Marcina Garbowskiego udało się powiększyć dwukrotnie nasze szkolne nasadzenia.
Od tej wiosny mamy „swoje” wyjątkowe miejsce na Ziemi.

Dziękujemy, że mogliśmy tam być. 🙂

Dzień Zdrowia

31 marca w naszej szkole odbył się Dzień Zdrowia zorganizowany dla uczniów klas 1–3. Celem wydarzenia było promowanie zdrowego stylu życia, kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych oraz zwrócenie uwagi na znaczenie aktywności fizycznej i higieny w codziennym życiu. Na uroczystość zostali zaproszeni przedstawiciele Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa z Gorzowa Wlkp., który koordynuje unijny projekt „Program dla szkół” realizowany w naszej placówce. Na spotkaniu pielęgniarka szkolna, Pani Zofia Zielińska przeprowadziła pogadankę dotyczącą dbania o zdrowie. Omówiła zasady prawidłowego odżywiania, podkreślając rolę warzyw i owoców w diecie dzieci. Zwróciła także uwagę
na konieczność picia wody oraz ograniczania spożycia słodyczy. Uczniowie chętnie zadawali pytania, dzielili się swoimi doświadczeniami oraz z dużym zaangażowaniem rozwiązywali krzyżówkę, zagadki oraz zaprezentowali przygotowane hasła o zdrowiu. Na Dniu Zdrowia nie zabrakło również aktywności plastycznej. Uczniowie pracując w grupach wykonali piękne Talerze zdrowia, przedstawiające zdrowe produkty, które należy wykorzystywać
w codziennych posiłkach. Dzień Zdrowia był bardzo udanym wydarzeniem,
które nie tylko dostarczyło uczniom wiedzy, ale także zachęciło ich do dbania
o własne zdrowie na co dzień. Każdy uczeń otrzymał kolorowanki, a także od gości
z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa piękne prezenty, dzięki którym śniadania
będą jeszcze zdrowsze i smaczniejsze.