Turniej unihokeja

Dnia 20 listopada w Szkole Podstawowej  w Radoszynie odbył się turniej w unihokeja dla klas gimnazjalnych. W zawodach brało udział  5 drużyn. Były to reprezentacje szkół ze Zbąszynka,  Szczańca , Radoszyna oraz dwie drużyny ze Świebodzina.
Po zaciętych meczach i świetnej zabawie zajęliśmy V miejsce. Uczniom gratulujemy.

Żywa lekcja historii

W poniedziałek 27 listopada lekcja historii w klasie siódmej miała nietypowy charakter. Mikołaj Iwaszkiewicz – uczeń tej klasy zaprosił swoją babcię Panią Helenę Kwiatkowską, która opowiedziała młodzieży historię swojego dzieciństwa, kiedy przebywała z rodziną na Syberii i w Kazachstanie. Wszyscy słuchali z zapartym tchem tej niesamowitej opowieści. Historia opowiadana przez osobę, która była jej świadkiem zawsze zostaje w pamięci i jest zachętą do dalszego jej poznawania…

Anna Białasik

Podróż ze sztuką teatralno – filmową

„Najważniejsza jest przyjaźń, solidarność, pomoc i wspólne działanie. Nawet największe bogactwa nie mają takiej wartości, jak prawdziwa przyjaźń i nadzieja”.

W dniach 20-22 listopada 2017 r. uczniowie klas I-III odbyli niezwykłą podróż w świat pełen magii. Pierwszym przystankiem była sala widowiskowa Szczanieckiego Ośrodka Kultury, gdzie w ramach Wędrującego Ale Kina obejrzeli film pt: „Traktorek Florek”. Jest to piękna opowieść o sile przyjaźni i solidarności mieszkańców oraz o nadziei, której nie można tracić, ponieważ jest największą mocą człowieka.

Teatr w Zielonej Górze – to drugi przystanek. 21 listopada 2017 r. uczniowie podziwiali sztukę pt: „Strażniczka Magicznego Lasu” w wykonaniu aktorów koszalińskiego teatru. Młodzi widzowie przenieśli się do zaczarowanego lasu, gdzie doszło do ponurych zdarzeń. Mieszkańców lasu czekała walka o życie, a przyjaźń została wystawiona na ciężką próbę. Jednak ich wspólne działania, dobre serce i koleżeństwo pozwoliły uratować strażniczkę lasu i całe środowisko leśne.
Wyjazd do teatru połączono ze zwiedzaniem zielonogórskiej Palmiarni, gdzie uczniowie mogli podziwiać ciekawe rośliny, ryby, żółwie oraz żarłoczne piranie. Wyprawa zakończyła się w kawiarni. A tam pyszne lody i desery.

Trzeciego dnia gościliśmy w naszej szkole aktorów Teatru „Blaszany Bębenek” z Trzebini. W ich wykonaniu uczniowie zobaczyli widowisko pt. „Skarb to nie tylko złoto”. Jest to wesoła historia dwójki krasnali, którzy przeżyli wiele zabawnych i niebezpiecznych, a zarazem pouczających przygód. Dzięki pomocy przyjaciół podróż krasnali zakończyła się szczęśliwie. Spektakl przybliżył dzieciom obraz prawdziwej przyjaźni oraz dlaczego należy słuchać starszych i nie ufać nieznajomym.

Trzydniowe obcowanie ze sztuką było wspaniałą przygodą. Młodzi widzowie przeżyli piękne chwile. Poznali wiele wartościowych cech człowieka. Podsumowaniem niech będzie wypowiedź uczniów:

„Najważniejsza jest przyjaźń, solidarność, pomoc i wspólne działanie. Nawet największe bogactwa nie mają takiej wartości, jak prawdziwa przyjaźń i nadzieja.

                                                                                     Krystyna Walkowiak

 

 

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI

„W historii Polski, tak się składa,
Był kiedyś ponad wiek niewoli;
Jedenastego listopada
Nasz kraj z niewoli się wyzwolił.
I wtedy myśl powstała taka,
By przez szacunek dla przeszłości,
Ten dzień na zawsze dla Polaka,
pozostał Dniem Niepodległości.”

11 listopada – to szczególna data w kalendarzu. Wśród zdarzeń historycznych szczególnie czczonych przez Polaków, zajmuje wyjątkowe miejsce. Po 123 latach niewoli 11 listopada 1918r. Polska wróciła na mapę świata. Już w okresie międzywojennym w dniu tym odbywały się połączone uroczystości państwowe
i kościelne. Obecnie od 1989 r. dzień ten jest także ustawowo dniem wolnym od pracy.
10 listopada br. obchodziliśmy w naszej szkole Święto Niepodległości. Uczennice klasy IIIa i IIb gimnazjum zaprosiły społeczność uczniowską na lekcję historii, przygotowaną przez panią Annę Szymańską.
„To na nas, młodym pokoleniu, spoczywa obowiązek budowania przyszłości.
Jesteśmy przecież łącznikiem między przeszłością a przyszłością.

Dlatego dzisiaj z sercami przepełnionymi głębokim poczuciem patriotyzmu, składamy Tobie Ojczyzno hołd!!!” – przypomniała wszystkim Zuzia Torchała.
Jagoda Kiełbasa, Justyna Mazurczak, Kinga Garbowska, Karolina Podpieniak, Marzena Kobrzycka, Amelia Karcz i Weronka Łuczak recytowały piękne i wzruszające wiersze.
O swoim patriotyzmie przypomniała Weronika, śpiewając pieśni „Pierwsza brygada”
i „Ojczyzna ma”, które przygotowała pod opieką pana Jarosława Prążyńskiego. Uczniowie wszystkich klas oprócz Hymnu państwowego przypomnieli także słowa „Roty”.
Dzień później, 11 listopada, uczennice zaprezentowały swój repertuar na uroczystości gminnej, która odbyła się w sali kinowej.

Ojczyzna – zwykłe słowo, a tyle znaczy,
Ojczyzna – piękne słowo, jak je wytłumaczyć?
(…) Ojczyzna – zwykłe słowo,
a czemu tak bliskie?

Jesteśmy już uczniami

W życiu człowieka są uroczystości większe i mniejsze, ważne i mniej ważne. Do tych szczególnych z pewnością możemy zaliczyć ślubowanie i pasowanie na ucznia, które odbyło się w naszej szkole 17 listopada 2017 roku.

Zgodnie z tradycją najpierw wystąpili nasi bohaterowie. W części artystycznej zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Wykazali się również znajomością zasad, które ułatwiają prawidłowe funkcjonowanie w klasie i w szkole oraz tych, które umożliwiają bezpieczne poruszanie się po drodze. Zdali również egzamin z wiedzy dotyczącej naszej Ojczyzny. Po tak pięknym i przekonującym występie wszyscy byli zgodni, że mogą już zostać przyjęci do braci uczniowskiej, co z radością potwierdziła pani dyrektor. W dalszej części uczniowie klasy I złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. Następnie dyrektor szkoły, Pani Anna Marciniak, magicznym ołówkiem uroczyście pasowała każdego ucznia i wręczyła pamiątkowe dyplomy. Na zakończenie „pełnoprawni” uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej im. Emilii Sczanieckiej w Szczańcu otrzymali z rąk pani dyrektor wspaniały prezent.

Po części oficjalnej uczniowie w radosnych nastrojach udali się do swojej klasy na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.        

                                                                                                                   Jolanta Karcz