„W historii Polski, tak się składa,
Był kiedyś ponad wiek niewoli;
Jedenastego listopada
Nasz kraj z niewoli się wyzwolił.
I wtedy myśl powstała taka,
By przez szacunek dla przeszłości,
Ten dzień na zawsze dla Polaka,
pozostał Dniem Niepodległości.”
11 listopada – to szczególna data w kalendarzu. Wśród zdarzeń historycznych szczególnie czczonych przez Polaków, zajmuje wyjątkowe miejsce. Po 123 latach niewoli 11 listopada 1918r. Polska wróciła na mapę świata. Już w okresie międzywojennym w dniu tym odbywały się połączone uroczystości państwowe
i kościelne. Obecnie od 1989 r. dzień ten jest także ustawowo dniem wolnym od pracy.
10 listopada br. obchodziliśmy w naszej szkole Święto Niepodległości. Uczennice klasy IIIa i IIb gimnazjum zaprosiły społeczność uczniowską na lekcję historii, przygotowaną przez panią Annę Szymańską.
„To na nas, młodym pokoleniu, spoczywa obowiązek budowania przyszłości.
Jesteśmy przecież łącznikiem między przeszłością a przyszłością.
Dlatego dzisiaj z sercami przepełnionymi głębokim poczuciem patriotyzmu, składamy Tobie Ojczyzno hołd!!!” – przypomniała wszystkim Zuzia Torchała.
Jagoda Kiełbasa, Justyna Mazurczak, Kinga Garbowska, Karolina Podpieniak, Marzena Kobrzycka, Amelia Karcz i Weronka Łuczak recytowały piękne i wzruszające wiersze.
O swoim patriotyzmie przypomniała Weronika, śpiewając pieśni „Pierwsza brygada”
i „Ojczyzna ma”, które przygotowała pod opieką pana Jarosława Prążyńskiego. Uczniowie wszystkich klas oprócz Hymnu państwowego przypomnieli także słowa „Roty”.
Dzień później, 11 listopada, uczennice zaprezentowały swój repertuar na uroczystości gminnej, która odbyła się w sali kinowej.
Ojczyzna – zwykłe słowo, a tyle znaczy,
Ojczyzna – piękne słowo, jak je wytłumaczyć?
(…) Ojczyzna – zwykłe słowo,
a czemu tak bliskie?