Wiosenny turniej sportowy

Dnia 21 marca odbył się w naszej szkole „Wiosenny turniej sportowy” dla szkoły podstawowej i gimnazjum. Uczniowie grali w piłkę nożną. Wśród dziewczyn w szkole podstawowej wygrały uczennice z klasy V i chłopcy z klasy VI. W gimnazjum I miejsce przypadło dziewczętom i chłopcom z klasy IA. Później było ognisko i pieczenie kiełbasek. Była świetna zabawa. Wszystkim uczniom gratulujemy!

Synapsik’2017

Mądrość, Edukacja, Nowoczesność”
to hasło organizowanego przez MEN konkursu „Synapsik”.

Piątek,17 marca 2017 r. był dniem dość gorącym i obfitującym w intensywne myślenie (wystarczy spojrzeć na nasze miny). A to za sprawą ogólnopolskiego konkursu „Synapsik”, w którym uczestniczyliśmy po raz pierwszy. Jego celem było sprawdzenie naszej wiedzy z zakresu treści zawartych w dwóch pierwszych częściach podręcznika. Rozwiązywaliśmy test, który składał się z ciekawie skonstruowanych pytań z zakresu treści książek Nasza Szkoła. Trzeba przyznać, że były pytania do których „tęga” główka była potrzebna. Jak nam poszło? Nie narzekamy! Ale na oficjalne wyniki musimy jeszcze poczekać

Małe warsztaty rzeźbiarskie

17 marca na zaproszenie pani bibliotekarki Gminnej Biblioteki w Szczańcu pani Jolanty Nowotnik, dzieci klasy pierwszej uczestniczyły w małych warsztatach rzeźbiarskich. Spotkały się z panem Tadeuszem Bardelasem, który rzeźbi. Rzeźbiarz chętnie opowiedział o tym jak narodziła się jego pasja, jak wykonuje swoje rzeźby. Pan Tadeusz pokazał dzieciom różnego rodzaju dłuta i rylce, wykorzystywane w swojej pracy. Przywiezione przez niego rzeźby bardzo spodobały się dzieciom, wzbudziły w nich podziw i zachwyt. Dzieci miały okazję zobaczyć pracę artysty od podstaw, a więc wybór odpowiedniego drewna i sztukę rozplanowania pracy,

Dzieci także podjęły próby samodzielnego wykonania małych form.

Spotkanie z rzeźbiarzem pokazało dzieciom, że posiadanie prawdziwej pasji może nie tylko pomóc zapomnieć o codziennych troskach, ale także być szansą na zebranie niezapomnianych doświadczeń i poznanie niezwykłych ludzi.

Wielka Liga Czytelników

W tym roku nasza szkoła po raz pierwszy wzięła udział w Ogólnopolskim Konkursie „Wielka Liga Czytelników”. Jest to projekt czytelniczy skierowany do uczniów klas 1 – 6 szkół podstawowych.

Głównym celem konkursu jest wyłonienie najlepszych czytelników wśród uczniów szkół podstawowych i równocześnie:
– promowanie czytelnictwa i kreowanie mody na czytelnictwa,
– kształtowanie nawyku czytania i zdobywania wiedzy,
– rozbudzanie umiejętności poszukiwań literackich i zainteresowania literaturą – promowanie wartości rodzinnych, w tym wspólnego spędzania czasu rodziców z dziećmi,
– promowanie twórczości dziecięcej,
– rozwijanie umiejętności uczniów w zakresie czytania ze zrozumieniem, wyszukiwania informacji, kojarzenia faktów, zdolności językowych.

Głównym organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie „Wielka Liga” oraz Szkoła Podstawowa nr 1 w Katowicach. Przedsięwzięciu patronuje Minister Edukacji Narodowej.

Pierwszy etap – szkolno – biblioteczny polegał na indywidualnym zdobywaniu sprawności czytelniczych i wyłonieniu trzech półfinalistów w obu kategoriach klasowych: I – III i IV – VI.

Uczestnicy zdobywali zaliczenia poprzez czytanie proponowanych przez Organizatorów książek i rozwiązywanie przygotowanych do nich testów, zawierających pytania dotyczące całej książki lub jej fragmentu, a także pytania interdyscyplinarne. W naszej szkole dużą aktywnością wykazali się najmłodsi czytelnicy z klas II i III oraz ich rodzice.

Wymaganą liczbę sprawności otrzymali następujący uczniowie:

  • · Julia Kokocińska – kl. IIa
  • · Małgorzata Wróblewicz – kl. IIa
  • · Maja Kalinowska – kl. IIb
  • · Michał Kryś – kl. IIb
  • · Dawid Lelito – kl. IIb
  • · Maja Wypych – kl. IIb
  • · Amelia Bejma – kl. IIIa
  • · Paweł Chmielowiec – kl. IIIb
  • · Konrad Kalinowski – kl. IIIb
  • · Alicja Lubik – kl. IIIb
  • · Martyna Śliwa – kl. IIIb
  • · Kacper Zieliński – kl. IIIb

Wymienieni uczniowie w dniu 6 marca 2017 roku  wzięli udział w szkolnym teście kwalifikacyjnym do półfinału. Lekturą półfinałowych rozgrywek była książka pt. „Witaj, Karolciu!”.

Najlepsze wyniki w teście kwalifikacyjnym uzyskali:

Michał Kryś, Amelia Bejma i Kacper Zieliński

Gratulacje!

Uczniowie Ci zakwalifikowali się do wojewódzkiego półfinału.

Wszystkim uczniom biorącym udział w Wielkiej Lidze Czytelników dziękujemy za zaangażowanie.

Półfinalistom gratulujemy i trzymamy kciuki podczas zmagań w kolejnym etapie.

Jolanta Karcz

 

Pasowanie na czytelnika

Dnia 6 marca 2017 r.w naszej szkole odbyło się pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej uczniów klasy I.
Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.
Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie,  dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, oraz czego nie należy robić, podczas ich czytania. Poznali również regulamin szkolnej biblioteki.
Wszystkie dzieci miały wcześniej  kontakt z książką, dlatego zanim zostały pasowane na czytelnika, przeszły mały egzamin ze znajomości literatury dziecięcej. Ich zadaniem było ułożenie „bajkowych” puzzli oraz odgadnięcie tytułów książek i nazwanie głównych bohaterów oraz odgadnięcie literackich zagadek.
Po pozytywnie zdanym sprawdzianie przyszli czytelnicy zostali pasowani na czytelnika i złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki.
Następnie otrzymali pamiątkowe dyplomy, które będą przypominały im o tym ważnym wydarzeniu, a ich rodzice listy, w których zostali zachęceni do wspólnego czytania ze swoimi pociechami i współpracy ze szkolną biblioteką.
Już jako czytelnicy biblioteki szkolnej uczniowie zapoznali się z księgozbiorem naszej biblioteki i zasadami wypożyczania. Na koniec każdy mógł po raz pierwszy wypożyczyć książkę.
Mamy nadzieję, że „świeżo pasowani” czytelnicy będą przyjaciółmi książki i biblioteki, a czytanie będzie dla nich przyjemnym spędzaniem wolnego czasu!