Mobilne Planetarium

7 marca 2017r. uczniowie klas I-III mieli możliwość uczestniczenia w lekcji astronomii, którą zorganizowało Mobilne Planetarium. Pod rozłożoną na sali gimnastycznej czaszą namiotu dzieci oglądały film edukacyjny, dzięki któremu zostały zabrane w niezwykłą podróż. Z zaciekawieniem uczniowie „wędrowali” po planetach krążących wokół Słońca oraz poznawali ciekawostki o Układzie Słonecznym.

Spotkanie z „kosmosem” wywarło na dzieciach niezapomniane wrażenie oraz było okazją do pogłębienia wiedzy o kosmosie.

„Teoria niczego” – przedstawienie profilaktyczne

Powiatowy Zespół Szkół Technicznych i Zawodowych w Świebodzinie zaproponował młodzieży z gimnazjów w powiecie przedstawienie właśnie pod takim tytułem. Uczniowie klasy II naszego gimnazjum wraz z wychowawczynią Marzeną Majda – Pokrywczyńską i pedagogiem szkolnym Krystyną Piątek obejrzeli ten wyjątkowy spektakl oparty na prawdziwych wydarzeniach. Sztuka opowiadała o dwóch młodych ludziach, którzy poszukując swojej tożsamości i nowych doznań zagubili się w świecie narkotyków i dopalaczy. Doprowadziło to do zakażenia się wirusem HIV i chorobą AIDS. Jeden z bohaterów nie podjął walki o życie w świecie bez środków psychoaktywnych – zmarł. Drugi szukał pomocy wśród specjalistów, po to, aby odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Życie z wirusem HIV nie jest łatwe. To walka nie tylko z chorobą o życie fizyczne, ale przede wszystkim walka z brakiem tolerancji i odrzuceniem. Wierzymy, że odbiorcy tej wzruszającej opowieści głęboko zastanowią się zanim zechcą pójść przez życie na skróty.

Pedagog szkolny Krystyna Piątek

Projekt „Lekki Tornister”

Lekki Tornister to apel skierowany do:

nauczycieli – by wymagali noszenia tylko niezbędnych podręczników i zeszytów, a także przekazywali dzieciom i ich opiekunom wiedzę na temat profilaktyki wad postawy;

rodziców i opiekunów – by codziennie kontrolowali zawartość tornistrów swoich pociech, a także wiedzieli, czym kierować się podczas zakupu plecaków i innych przyborów szkolnych;

dzieci – by wiedziały, jak prawidłowo spakować i nosić tornister i dlaczego wkładanie do niego góry zabawek może być szkodliwe dla ich kręgosłupów.

W naszej szkole projektem objęto 81 uczniów klas I-III. Dzieci chętnie brały udział w zajęciach.

Kilka ważnych rad:

Jak właściwie nosić tornister?

  • Nosimy na obu ramionach,
  • zapinamy szelki z przodu klatki piersiowej,
  • długość  szelek powinna umożliwić swobodne wkładanie i zdejmowanie plecaka,
  • tornister powinien przylegać do pleców.

Jak pakować tornister lub plecak?

  • Ciężkie podręczniki powinny znaleźć się w przegródce najbliżej pleców, ciężar rozłożyć równomiernie na dnie tornistra,
  • lżejsze rzeczy, tj. zeszyty czy piórnik należy włożyć do przednich przegródek lub na górę tornistra,
  • jeśli tornistry posiadają boczne kieszenie, należy zwróć uwagę, czy są one równomiernie obciążone (śniadaniówka, woda ).

Zachęcajmy uczniów do codziennego przeglądania tornistrów, prawidłowego rozmieszczania ciężaru w tornistrze, zwracania uwagi na noszenie plecaka na dwóch ramionach.

Nasza szkoła od wielu lat może pochwalić się (szczególnie w klasach młodszych) prowadzonymi działaniami wychowawców mającymi na celu walkę z problemem ciężkich tornistrów. Dzieci korzystają z możliwości pozostawiania w szafkach szkolnych przyborów plastycznych. Wyznaczane są również miejsca do pozostawiania w szkole podręczników, które w danym dniu nie są używane. Pogadanki i pedagogizacja rodziców mają pomóc w wyeliminowaniu problemu.