26 maja 2017 r. obchodziliśmy Dzień Patrona Szkoły, który stał się doskonałą okazją, by podkreślić rangę sztandaru, by przypomnieć sobie jego symbolikę i wartość. Taki dzień to idealny moment, by ustępujący poczet sztandarowy przekazał tę zaszczytną funkcję młodszym koleżankom i kolegom. I to wszystko stało się naszym udziałem w ten piątkowy, piękny dzień majowy.
Obchody rozpoczęły się o 7.45, kiedy to w uroczystym pochodzie ruszyliśmy za pocztem sztandarowym w stronę kościoła parafialnego pw. św. Anny. Tam uczestniczyliśmy we Mszy świętej. Ksiądz Stanisław Kwiatkowski, który odprawił Eucharystię, wygłosił okolicznościowe kazanie, przybliżając postać naszej patronki, która była kobietą zaangażowaną w życie polityczne, jak i działalność charytatywną, a siłę do czynienia dobra czerpała z wiary w moc Boga i opiekę Maryi. Przywołał również osobę założyciela zgromadzenia salezjańskiego – św. Jana Bosco, który swoich wychowanków pragnął wychowywać na gorliwych chrześcijan i dobrych obywateli swojego kraju. Oprawę muzyczną Mszy świętej przygotowała i wykonała schola, w której śpiewają dziewczęta z naszej szkoły.
Po Eucharystii, prowadzeni przez poczet sztandarowy, ruszyliśmy z powrotem do szkoły w zgodnym szyku.
O 9.15 w auli szkolnej rozpoczęła się uroczysta akademia. Swoją obecnością zaszczycili nas: wójt Gminy Szczaniec – pan Krzysztof Neryng, sekretarz Gminy – pan Czesław Słodnik, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Smardzewie – pani Danuta Helińska, dyrektor Gminnego Przedszkola w Szczańcu – pani Maria Lewandowska, proboszcz parafii pw. św. Anny w Szczańcu – ksiądz Krzysztof Oleszkiewicz, przedstawicielka Rady Rodziców – pani Katarzyna Obiała.
Najpierw odśpiewaliśmy hymn narodowy, następnie konferansjerzy zaprezentowali sztandar, po czym nastąpiła uroczysta ceremonia przekazania, którą poprowadziła pani Anna Szymańska – opiekun sztandaru. Nowo wybrany poczet złożył ślubowanie w obecności całej społeczności szkolnej oraz zaproszonych gości. Po ślubowaniu ustępujący poczet przekazał następcom biało – czerwone szarfy i rękawice, a na koniec chorąży oddał sztandar. Ustępujący poczet odmaszerował, a nowy pozostał na scenie, pełniąc po raz pierwszy swą zaszczytną służbę.
Następnie z okolicznościowym przemówieniem wystąpiła dyrektor szkoły, pani Anna Marciniak. Z życiorysu Emilii Sczanieckiej wybrała kilka istotnych elementów, zwracając szczególną uwagę na jej zaangażowanie w proces edukacji i opieki nad najmłodszymi. Pani dyrektor podkreśliła jak ogromną rolę w życiu szkoły i różnych środowisk pełni sztandar. Zauważyła, że każdy sztandar ma swoją wymowę i określone znaczenie. Przytoczyła również słowa Kardynała Stefana Wyszyńskiego: „Sztandar to symbol, świętość. Jego miejsce tkwi gdzieś między hymnem narodowym a przysięgą wojskową”.
Następnie pani dyrektor i pani Szymańska podziękowały ustępującemu pocztowi sztandarowemu, wręczając okolicznościowe dyplomy oraz nagrody książkowe. Wśród wyróżnionych znaleźli się: Ligia Skrzypczak, Weronika Węgrowska i Wojciech Skarbek-Borowski oraz należący do drugiego składu: Karolina Lewandowska, Aleksandra Radom i Kacper Jędrasiak.
Po części oficjalnej przyszedł czas na występy. W przepięknym i bardzo wzruszającym montażu słowno-muzycznym wystąpiła młodzież z klasy VI szkoły podstawowej. W programie znalazły się fragmenty biografii Emilii Sczanieckiej, teksty napisane przez panią Aldonę Pokrywczyńską, jak również wiersze o patronce napisane przez uczniów naszej szkoły. Występ został nagrodzony brawami.
Po akademii uczniowie udali się do klas na spotkanie z wychowawcami. Podczas godziny wychowawczej trwały przygotowania do minifestynu, który był ostatnim punktem obchodów Dnia Patrona.
O godzinie 11.00 w dobrych nastrojach zgromadziliśmy się w sali gimnastycznej. Za stołem jurorskim zasiedli: pani Katarzyna Obiała – reprezentująca rodziców, pani Krystyna Piątek – przedstawicielka grona pedagogicznego oraz pani Anna Marciniak – dyrektor szkoły.
Pierwsza konkurencja miała charakter artystyczny i dostarczyła nam wielu niezapomnianych wrażeń. Każda z klas gimnazjalnych już na miesiąc przed Dniem Patrona otrzymała zadanie przygotowania krótkiej scenki teatralnej, w czasie której uczniowie mieli jak najwierniej przedstawić wylosowanego przez siebie nauczyciela. W ten sposób powstała parodia znanego programu telewizyjnego, która u nas obrała nazwę „Twoja twarz grzmi znajomo”.
Po każdym występie brawa nie milkły, z naszych twarzy nie schodził uśmiech, a parodiowani nauczyciele chętnie fotografowali się ze swoimi naśladowcami. Najważniejsze do dobry humor i dystans do samego siebie!
Następnie drużyny klas gimnazjalnych brały udział w różnych konkurencjach. Jedną z nich był wyścig w dwuosobowych spodniach, inną był bieg na szczudłach ze wspinaczką po linie. Dużo emocji wyzwoliła konkurencja, w czasie której łowiliśmy soki Tymbark na wędkę z patyka. Przekonaliśmy się, że w każdym z nas jest dziecko, które naprawdę lubi się bawić.
Podczas gdy gimnazjaliści zmagali się w konkurencjach sportowych, trzyosobowe drużyny z klas IV, V i VI SP przystąpiły do konkursu wiedzy o Emilii Sczanieckiej. Trzeba przyznać, że poziom był wyrównany, a zasób informacji bardzo imponujący.
W tym czasie dzieci z klas I, IIa, IIb, IIIa i IIIb SP w swoich salach lekcyjnych w ramach konkursu plastycznego rysowały budynek szkoły. Kiedy przyszedł czas na rozwiązanie konkursu, na przygotowanych wcześniej sztalugach zawieszone zostały prace, które jury oceniło, przydzielając wszystkim klasom pierwsze miejsca. Okazało się, że najmłodsi uczniowie mają zdolności artystyczne i potrafią pięknie malować. Ich prace będą zdobiły korytarz naszej szkoły i cieszyły oczy.
Niestety, wszystko co dobre, szybko się kończy. Nasze szkolne święto też dobiegło końca. Każda klasa otrzymała pamiątkowy dyplom uczestnictwa w Dniu Patrona i z uśmiechem na twarzy udaliśmy się do domów.
Dziękujemy księdzu Stasiowi za odprawienie mszy świętej w naszej intencji, pani dyrektor i rodzicom, że czuwali nad nami, wszystkim wychowawcom za serce i zaangażowanie w przygotowanie klas do konkursów, dzieciom i młodzieży za piękną postawę i świadectwo ogromnej kultury. Dziękujemy również organizatorom Dnia Patrona: pani Krystynie Walkowiak za przygotowanie zaproszeń i dyplomów, pani Katarzynie Pisarowskiej-Mielnik za czuwanie nad przebiegiem prac i przygotowanie zaplecza, panu Jackowi Melnykowi za przygotowanie i przeprowadzenie konkurencji sportowych, pani Annie Szymańskiej za opiekę nad pocztem sztandarowym oraz przeprowadzenie ceremonii ślubowania i przekazania sztandaru, pani Aldonie Pokrywczyńskiej za ułożenie programu Dnia Patrona, oprawę Eucharystii oraz przygotowanie akademii.
Niech słowa naszej patronki „Nic dla siebie, wszystko dla innych” przyświecają nam przez całe życie.