Jesteśmy bezpieczni w szkole, w domu i na ulicy.

Uczniowie klas I-III szkoły podstawowej już wiedzą, jak zachować się w sytuacji wystąpienia zagrożenia.

Zawdzięczają to m.in. st. kpt. Dariuszowi Kałużnemu – zastępcy dowódcy JRG Powiatowej Straży Pożarnej w Świebodzinie, który na spotkaniu w dniu 11 stycznia 2018 roku opowiedział dzieciom o zasadach bezpieczeństwa oraz o tym, jak zachować się w sytuacjach, kiedy występuje zagrożenie. Przedstawione historyjki filmowe pokazały różne sytuacje życiowe. Przestrzegały przed niebezpiecznymi zabawami, szczególnie w czasie ferii zimowych, a także niebezpieczeństwem ze strony nieznajomych dorosłych. Uczniowie przypomnieli sobie numery alarmowe i sytuacje, w których należy je używać. Dowiedzieli się także, że oprócz gaszenia pożarów strażacy pomagają ludziom w najtrudniejszych sytuacjach takich jak: wypadki samochodowe, katastrofy budowlane, a także pomagają ratować zwierzęta.

Spotkanie było wartościowe i pouczające. Uczniowie na pewno będą ostrożni i rozważni i co najważniejsze będą wiedzieli, jak zachować się w stanie zagrożenia. Dziękujemy.

                                                                                                           Krystyna Walkowiak

…oszustwo nie popłaca, a kłamstwo ma krótkie nogi…

Takie wnioski wysnuli uczniowie z baśni „Stoliczku nakryj się” braci Grimm, opublikowanej po raz pierwszy w 1812 roku w zbiorze ich ”Baśni”.

Dnia 9 stycznia 2018 r. uczniowie klas I-III oglądali przedstawienie teatralne pt: ”Stoliczku nakryj się”, w wykonaniu aktorów teatru „Herbi” z Leszna. Z wielkim zainteresowaniem i zaciekawieniem wsłuchiwali się w treść. Sami też mogli aktywnie uczestniczyć w przedstawieniu. Emocje były bardzo ogromne, gdyż żywiołowe i humorystyczne akcje bohaterów nie pozwalały na milczenie typu: „cicho, jak makiem zasiał”.

Baśń, która pokazała, że  prawdziwa praca została uczciwie wynagrodzona, a chciwość ukarana nauczyła najmłodszych, że oszustwo nie popłaca, a kłamstwo ma krótkie nogi… Wiedzą, jak nie należy postępować w życiu oraz, że nie wszystkim można ufać!

                                                                                                          Krystyna Walkowiak