Uczniowie naszej szkoły w Radiu Maryja

27 grudnia o godzinie 21.40 na antenie katolickiego Radia Maryja usłyszeliśmy tradycyjną zapowiedź programu „Czas wzrastania”, czyli audycji dla młodzieży, o młodzieży i z młodzieżą, którą poprowadził znany wszystkim mieszkańcom Szczańca salezjanin – ks. Antoni Balcerzak.

Tym razem ksiądz Antoni zaprosił radiosłuchaczy do uczestniczenia w tradycyjnej wizycie duszpasterskiej, popularnie zwanej kolędą. Razem z ks. Stanisławem Pikorem – proboszczem naszej szczanieckiej parafii słuchacze Radia Maryja wirtualnie przekroczyli próg domu państwa Pietrasików.

W audycji nadawanej na żywo brali udział uczniowie naszej szkoły.

Księdzu proboszczowi towarzyszyli ministranci: Piotr Sołtysik z klasy III SP, Maciej Błaszczyk i Maciej Rogalski z kl. VI SP oraz Adam Pawłowski z klasy II gimnazjum.

W piękny sposób zaprezentowały się dziewczęta śpiewające w scholi parafialnej, którą założyła i prowadzi pani Aldona Pokrywczyńska. Uczennice naszej szkoły zaśpiewały szereg kolęd i pastorałek, zarówno tych tradycyjnych jak i współczesnych. A swoimi głosami wzruszały radiosłuchaczy: Julia Marchut i Olga Pacyna z klasy II SP, Kinga Garbowska z klasy IV SP, Gabriela Borkowska z klasy V SP, Anita Adamska, Karolina Migoń, Julita Koral, Karolina Torchała i Weronika Węgrowska z klasy VI oraz Kinga Bocman z klasy III gimnazjum.

W nagraniu brał również udział pan Grzegorz Pokrywczyński, który wspierał panią Aldonę, uświetniając występ akompaniamentem gitarowym.

Audycja spotkała się z ogromną aprobatą i już niebawem zostanie nagrany program telewizyjny oparty na poprzednim scenariuszu, który później wyemituje Telewizja Trwam.

Tymczasem zachęcamy do odsłuchania nagrania audycji „Czas wzrastania”.

http://www.radiomaryja.pl/multimedia/czas-wzrastania-z-wizyta-koledowa/

Zdjęcia i komentarze na Facebooku Czas Wzrastania – Audycja dla Młodzieży:

https://www.facebook.com/CzasWzrastania/posts/268589659932548

https://www.facebook.com/CzasWzrastania/posts/268591289932385

https://www.facebook.com/CzasWzrastania/posts/268631263261721

 

Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek

    14 grudnia 2013 roku w Sulechowskim Domu Kultury odbyły się wojewódzkie eliminacje
do Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek, który od 20 lat odbywa się w Będzinie.

  Do konkursu zgłoszona została schola parafialna, w której śpiewają dziewczęta z naszej szkoły.
  Swoim śpiewem widzów i jury zachwycały: Kinga Garbowska z klasy IV, Gabriela Borkowska z klasy V oraz Anita Adamska, Julita Koral, Karolina Migoń, Karolina Torchała i Weronika Węgrowska z klasy VI.
   Dziewczynki pod czujnym okiem pani Aldony Pokrywczyńskiej przygotowały i zaśpiewały tradycyjną polską kolędę W żłobie leży oraz współczesne pastorałki: Maleńka Miłość oraz Skrzypi wóz.

   Występ dziewczynek tak się spodobał, że schola otrzymała wyróżnienie. W przesłuchaniach brało udział 30 zespołów oraz około 60 solistów.

   A oto komunikat jury:

   

Komunikat rady artystycznej eliminacji rejonowych
do XX Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek Będzin 2014

 

14 grudnia w  Sulechowskim Domu Kultury odbyły się eliminacje rejonowe do XX Międzynarodowego Festiwalu Kolęd
i Pastorałek Będzin 2014. Występy uczestników eliminacji były oceniane przez dwa zespoły jury w składzie: Wojciech Zandecki – przewodniczący,Tomasz Siemiński – członek, Artur Caturian – członek, Bartłomiej Stankowiak – przewodniczący, Prof. Maciej Ogarek – członek, Tomasz Furtak – członek.

Po wysłuchaniu wszystkich podmiotów wykonawczych, po burzliwych obradach zespoły jury postanowiły zgodnie zakwalifikować do finału Festiwalu w Będzinie następujących wykonawców:

1. Solistka Oliwia Bok ze Szkoły Podstawowej w Zbąszynku

2. Solistka Maja Kowalska ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Żarach

3. Solistka Aneta Karolonek z Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Jasieniu

4. Zespół folklorystyczny GUBIŃSKIE ŁUŻYCZANKI z Gubińskiego Domu Kultury

5. Orkiestra Mandolinowa z Gminnego Domu Kultury w Kolsku

Wyróżnienia:

Solistka Marlena Głosińska z Zespołu Szkół Akademickich – Liceum Ogólnokształcące nr IV w Zielonej Górze,

Solistka Kinga Mierzwiak z Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki w Grębocicach,

Schola z parafii pw. św. Anny w Szczańcu,

Dziewczęcy chór CREDO z Zespołu Szkół w Bytomiu Odrzańskim,

Międzyrzecki Chór Kameralny,

Międzyparafialny chór ADORAMUS ze Świebodzina,

Zespół wokalno-instrumentalny WENA z Miejskiego Centrum Kultury w Gorzowie Wielkopolskim.

 

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i gratulujemy wykonawcom zakwalifikowanym do finału w Będzinie.

 

Cieszymy się z sukcesu naszych koleżanek i życzymy im powodzenia w przyszłości!

 

link do artykułu w Gościu Niedzielnym:

http://zgg.gosc.pl/doc/1814401.Pojada-do-Bedzina

Boże Narodzenie

W Zespole Szkół w Szczańcu w ostatnim dniu nauki przed Bożym Narodzeniem tradycyjnie zasiedliśmy do wigilii klasowych, podczas których łamaliśmy się opłatkiem i śpiewaliśmy kolędy.

Podobnie jak w ubiegłych latach, tak i w tym roku na szkolnej scenie zobaczyliśmy spektakl bożonarodzeniowy. Uczniowie z klasy VI SP, którzy uczęszczają na zajęcia teatralne prowadzone przez panią Aldonę Pokrywczyńską – ich wychowawczynię – przygotowali przedstawienie pt. Młody Anioł.

20 grudnia obejrzeliśmy inscenizację składającą się z kilku odsłon, które ukazały nam jak wygląda dzień Wigilii spędzony w polskiej rodzinie kultywującej tradycje narodowe i religijne, dzień, podczas którego można przeżyć prawdziwy wigilijny cud. Poprzez to przedstawienie młodzi aktorzy starali się powiedzieć, że rzeczywistość ziemska i niebieska przenikają się wzajemnie, że wiara w świętych obcowanie to nie tylko pusto brzmiące słowa. Zachęcali, by nie czekać na święta, by być dobrym od zaraz.

Uczniowie klasy VI wyrazili nadzieję, że ich przedstawienie skłoni koleżanki, kolegów oraz dorosłych widzów do refleksji i pozwoli lepiej przygotować się do świąt Narodzenia Jezusa.

Na koniec życzyli wszystkim, by Bóg narodził się w ich sercach.


Dołączyliśmy do Klubu Przyjaciół Bratka

O tym, że czytanie książek może być najpiękniejszą zabawą dziecka, wiedzą już uczniowie klasy pierwszej i trzeciej szkoły podstawowej.

„Bratek”, bo tak nazywa się nasz bohater odwiedził pierwszaków w ramach realizowanego programu pilotażowego „Poczytaj Bratkowi”. Spotkanie odbyło się w grudniu 2013r. Niespodziankę przygotowali uczniowie z klasy trzeciej, którzy postanowili zachęcić swoich młodszych kolegów do czytania.

Z tej okazji przygotowano kącik do czytania, a w nim piękne i ciekawe bajki oraz ktoś, kto czeka na dzieci, czyli ich przyjaciel Bratek. Kim jest Bratek? To niezwykła pacynka, bohater 96 bajek i sympatyczny pomocnik nauczyciela podczas zajęć.

Młodsi koledzy i koleżanki poznali bajki czytane przez Mikołaja, Paulinę, Piotra, Michała, Roksanę, Weronikę i Szymona. W rolę Bratka wcielili się Janek, Michał oraz Kuba. Aktorzy przygotowali sobie także stroje, aby ich postacie były bardziej atrakcyjne. Uczniowie nie tylko mieli okazję do zabawy, ale również dowiedzieli się ile potrzebują snu, aby być wypoczętym i dobrze funkcjonować w szkole. Podziwiali również bohaterów bajkowych wzorując się na ich pozytywnych cechach takich jak: odwaga, sprawiedliwość, prawdomówność, dobroć i skuteczność. Najważniejsze jednak okazało się to, że dzięki umiejętności czytania mogą stać się bardziej samodzielni, mogą poznawać świat i zachwycać się nim.

Trzecioklasiści wykazali się wielkim zaangażowaniem i już myślą o następnym spotkaniu, ale najpierw wspólnie wybiorą bajkę, którą będą chcieli zaprezentować młodszym kolegom.

To ja, Bratek. Tak, jak Wy miewam różne humory, ale głowa do góry…