Sprawdzian trzecioklasisty OBUT 2014

20 maja 2014 r. uczniowie klasy trzeciej szkoły podstawowej przystąpili do Ogólnopolskiego Sprawdzianu Kompetencji Trzecioklasisty i napisali swój pierwszy ważny test w życiu. Był to sprawdzian umiejętności przygotowany przez Instytut Badań Edukacyjnych OBUT, który obejmował podsumowanie pierwszego etapu edukacyjnego. Test z matematyki miał pokazać, jak uczniowie radzą sobie z liczeniem, logicznym myśleniem i czytaniem ze zrozumieniem. Na rozwiązanie zadań mieli 45 minut.

Czy trzecioklasiści bali się testu? I czy ich zdaniem był trudny? Zobaczmy, jakie towarzyszyły im uczucia i wrażenia. Oto niektóre z nich:

Weronika„Na początku było spoko, ale gdy pani poszła do dyrektora po sprawdziany, nie mogłam się uspokoić. Później już było coraz lepiej. Najdłużej siedziałam nad zadaniem z tabliczką mnożenia i farbami, a najbardziej podobało mi się zadanie z kasztanami. Mam nadzieję, że napisałam dobrze. To była niesamowita przygoda”.

Paulina „Myślałam, że test będzie trudny. Miałam problem z dwoma zadaniami… Ale jakoś się udało. Były podchwytliwe zadania. Mogą być takie testy, tylko trochę łatwiejsze i byłoby dobrze”.

Wiktoria„Bardzo mi się podobał test, który pisałam. Byłam trochę zestresowana, ale pani przed pisaniem testu powiedziała, że nie mamy się bać i stresować, bo przecież się uczyliśmy. Niektóre pytania były podchwytliwe. Jestem zadowolona z tego testu”.

Szymon„Na początku miałem tremę, ale rozwiązując kolejne zadania, przestawałem się stresować. Najtrudniejsze było zadanie z tabliczką mnożenia i dzielenia. Niektóre zadania miały niepotrzebne informacje i były podchwytliwe. Sprawdzian był trudny, nawet nie wiem jakie mam wyniki, ale ogólnie mi się podobał. Ciekawe, czy powtórzymy go w następnych klasach”?

Piotr„Bardzo się bałem, ale strach opanowałem dzięki pani. Myślę, że ludzie, którzy wymyślili lub stworzyli ten test, to dobrze go zrobili”.

Tomek„W tym dniu trochę się bałem. Najtrudniejsze zadanie było z tabliczką mnożenia i dzielenia. Dopiero później przypomniałem sobie, co mam napisać. Test był trochę trudny, ale chyba napisałem dobrze. Myślę, że więcej nie będzie takich testów”.

Mikołaj„Najpierw czułem stres i lęk. Okazało się jednak, że test był prosty. Po sprawdzianie czułem się tak, jakby ktoś zdjął ze mnie duży ciężar”.

Piotr„Byłem spokojny. Niektóre zadania były łatwe, niektóre trudne, a jeszcze inne podchwytliwe. Dla mnie ten sprawdzian był super. Później mogliśmy zapoznać się ze stroną internetową OBUT”.


XI Powiatowy Konkurs Poezji i Piosenki Religijnej w Świebodzinie

Już po raz 11. odbył się Powiatowy Konkurs Poezji i Piosenki Religijnej. Jego szczególnym patronem od początku jest papież Jan Paweł II. W kościele pw. św. Michała Archanioła można było zobaczyć dzieci ze szkół podstawowych i młodzież gimnazjalną w dwóch kategoriach: poezja i piosenka.

W konkursie wzięły udział dziewczęta z naszej szkoły, które przygotowywały się do występów pod czujnym okiem pani Aldony Pokrywczyńskiej.

W kategorii poezja zaprezentowały się Weronika Węgrowska z klasy VI, która wyrecytowała utwór Jana Twardowskiego pt. Naucz się dziwić, oraz Kinga Bocman z klasy III gimnazjum z wierszem Jana Pawła II pt. Źródło. Natomiast w kategorii piosenka wystartowały dwie grupy. Kinga Garbowska, Gabriela Borkowska, Zuzanna Kaliszak i Karolina Migoń z klas IV – VI zaśpiewały piosenkę Przyjaciela mam, co pociesza mnie. Druga grupa to uczennice z klasy VI. Anita Adamska, Julita Koral, Karolina Torchała, Weronika Węgrowska zaprezentowały utwór Jesteś? Bosko! – kompozycję do słów Adama Szafrańca i muzyki Artura Kaszowskiego.

Weronika Węgrowska zajęła III miejsce w swojej kategorii wiekowej, recytując z wielką wrażliwością wiersz ks. Twardowskiego, a dziewczęta z klasy VI – Anita, Julita, Karolina i Weronika – wyśpiewały naszej szkole I miejsce.

Zamysł konkursu jest taki, by rozwijać kult św. Jana Pawła II i propagować Jego nauczanie.

Konkurs zorganizowała Społeczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II i Katolickie Gimnazjum Społeczne. Dyrekcja oraz pedagodzy świebodzińskiej szkoły katolickiej, która istnieje już 23 lata, chcą, aby dzieci i młodzież miały okazję zgłębiać poezję i piosenkę religijną. We współczesnej szkole jest mało tego typu utworów i niestety wycofywane są kolejne lektury, a konkurs zachęca do sięgnięcia po takie teksty.

Komisja oceniała dobór repertuaru, dykcję, interpretację utworu oraz ogólny wyraz artystyczny.

Gratulujemy naszym dziewczętom i życzymy im dalszych sukcesów artystycznych.

Prawa zwierząt

Mówienie o prawach zwierząt w chwili, gdy są łamane prawa człowieka nie jest łatwe. Wolontariusze z gimnazjum w Szczańcu  podjęli ten trudny temat  20 maja 2014r podczas wykładu poprowadzonego przez Ilonę Rabizo studentkę Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu  oraz członkinię Stowarzyszenia  „Otwarte Klatki”.  W spotkaniu uczestniczyli  również członkowie Stowarzyszenia Pomocy dla Zwierząt   „Azyl na Koziej” ze Świebodzina.  Podczas spotkania   zastanawialiśmy się  nad tym, jakie  są różnice pomiędzy  zwierzętami  hodowlanymi  a domowymi  oraz dlaczego je tak różnie traktujemy.  Próbowaliśmy  odpowiedzieć na pytanie czy zwierzęta odczuwają ból i emocje np. strach czy  radość.  Doszliśmy do wniosku ,że  odczuwają np.: strach, ból, niepokój, radość itp. I właściwe nie ma różnicy pomiędzy zwierzętami  domowymi a hodowlanym .  Prowadząca przybliżyła nam pojęcie szowinizmu gatunkowego, czyli  dyskryminacji ze względu na przynależność  do  innego gatunku  niż nasz. Zastanawialiśmy się  również  w jakich warunkach  w Polsce żyją zwierzęta hodowane.  Doszliśmy do wniosku , że   żyją one  w bardzo  trudnych warunkach,  na małych przestrzeniach,  nie  zawsze mają dostęp do światła,  chodzą po metalowych prętach, mieszkają w drucianych klatkach, a niektóre  żyją na betonowych podłogach. Ich środowisko jest bardzo wyjałowione.   Nie mają dostępu do naturalnego podłoża, niekiedy świeżego powietrza,  są poranione, czasami nawet  chore.  Obejrzeliśmy filmy, które przedstawiały życie  zwierząt w wielkich fermach hodowlanych. Przerażający okazał się fakt, że  kury  w swoich klatka  żyją na tak małych powierzchniach, że nie mogą rozpościerać skrzydeł,  mają przycięte dzioby oraz znaczne braki w upierzeniu. W warunkach naturalnych kura może przeżyć 12 lat, natomiast na fermie już po 1,5 roku jest przeznaczona do utylizacji, że względu na to, że  jej produkcyjność spada, jest  fizycznie wyeksploatowana  i tym samym staje się  bezużyteczna dla  hodowcy. Czy tak musi być? Czy powinniśmy   stać obojętnie  obok  tego problemu? Jaki wpływ mamy na to,  aby zmienić smutny los  zwierząt hodowlanych? Te pytania niech pozostaną otwarte………

Zarząd Szkolnego Klubu Wolontariuszy „MocnoPomocni”

GIMNAZJALIŚCI W FINAŁACH WOJEWÓDZKICH COCA COLA CUP 2014.

18 maja 2014r w Zielonej Górze odbyły się finały wojewódzkie turnieju Coca Cola Cup 2014 w piłce nożnej. Nasze gimnazjum jako jedno z trzech w województwie reprezentowali i dziewczęta, i chłopcy. Rywalizowało ze sobą 8 najlepszych lubuskich drużyn dziewcząt w dwóch grupach i 16 najlepszych drużyn chłopców w 4 grupach. Szczanieccy gimnazjaliści zmierzyli się z najlepszymi. Wśród dziewcząt mistrzowski tytuł wywalczyły zawodniczki z Gimnazjum Sportowego nr 2 w Gorzowie Wlkp., a w rywalizacji chłopców najlepsi okazali się zawodnicy Gimnazjum Sportowego nr 4 w Zielonej Górze .

Podczas finału wojewódzkiego w Zielonej Górze oprócz emocji sportowych czekało na uczestników wiele atrakcji w Strefie Aktywnego Życia. W przerwie między wrażeniami związanymi z meczami uczestnicy bawili się w strefie zabawy, próbując swoich sił w prostych konkurencjach sportowych.

Reprezentanci Publicznego Gimnazjum nr 1 w Szczańcu;

DZIEWCZĘTA: Natalia Jerzynek, Klaudia Gryska, Agata Marchut, Karolina Olender, Anna Kozłowska, Kamila Rybczyńska, Sylwia Derda, Natalia Błaszkiewicz, Iza Sołęga, Iwona Palczak.

CHŁOPCY: Mikołaj Tadych, Paweł Ratajczyk, Kamil Waligóra, Maciej Jerzynek, Michał Darabasz, Mateusz Bursztyn, Piotr Marchut, Patryk Ratajczyk.

KOLEJNY SUKCES GIMNAZJALISTEK

7 maja 2014r na boisku OSiR w Świebodzinie odbył się Powiatowy Turniej „5 piłkarskich” dziewcząt w ramach Lubuskiej Gimnazjady Młodzieży. W turnieju rywalizowały cztery zespoły: Gimnazjum nr 1 i 3 ze Świebodzina, Gimnazjum ze Zbąszynka oraz Gimnazjum ze Szczańca w składzie: Natalia Jerzynek, Klaudia Gryska, Agata Marchut, Anna Kozłowska, Karolina Olender, Sylwia Derda, Natalia Błaszkiewicz, Kamila Rybczyńska, Iza Sołęga, Agata Waligóra. Po zaciętej walce zwycięstwo w turnieju odniosły nasze gimnazjalistki, pokonując „jedynkę”1:0,”trójkę”1:0, Zbąszynek 4:0 i awansując tym samym do rozgrywek rejonowych. GRATULUJEMY !