Z czym to się je? Kilka słów o diecie wegańskiej.
Dnia 25 października 2013r. w Zespole Szkół w Szczańcu odbył się wykład na temat „ Z czym to się je? Kilka słów o diecie wegańskiej” Prowadzony był przez Joannę Rabizo, studentkę 4 roku Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, członkinię Stowarzyszenia Otwarte Klatki.
Spotkanie cieszyło się sporym zainteresowaniem, około 20 uczniów zarówno z gimnazjum jak i z podstawówki przyszło posłuchać o zasadach diety roślinnej. Organizatorami wydarzenia byli członkowie Szkolnego Klubu Wolontariuszy „MocnoPomocni”, którego opiekunem jest pedagog szkolny Krystyna Piątek
Studentka omawiała aspekty zdrowotne diety opartej na warzywach i owocach. Podkreślała jak ważne dla sprawnego funkcjonowania naszego organizmu są produkty naturalne i jak najmniej przetworzone. Co najlepsze udowodniła, że dieta ta wcale nie musi być nudna, czasochłonna czy droga, wręcz przeciwnie. Okazało się, że świat roślin daje ogromne możliwości smakowe i wizualne. Jest bogatym źródłem witamin, minerałów, przeciwutleniaczy i fitozwiązków. Chroniąc tym samym nasz organizm przed różnymi chorobami. Zmniejsza m.in. ryzyko wystąpienia nowotworów, cukrzycy typu 2, chroni układ sercowo-naczyniowy. Jest także bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób mających problemy z otyłością. Ważne by każdy dbał o różnorodność produktów, zapewniając sobie szeroki wybór kolorowych warzyw i owoców każdego dnia. Szczególnie dobroczynne działanie mają warzywa zielonolistne.
Autorka odpowiedziała również na pytanie „ Skąd brać białko, żelazo, wapno? Skąd czerpać siłę?”. Otóż makroskładniki, minerały i witaminy bogato występują w świecie roślin. Trzeba jednak zadbać o to by dieta była różnorodna i najlepiej jak najmniej przetworzona. Świetnym dowodem na to, że można być weganem/weganką i jednocześnie mieć prawidłowy poziom składników odżywczych są sportowcy. Przykłady wegan i weganek można znaleźć w kulturystyce, sportach walki, w łyżwiarstwie figurowym, czy nawet w ultramaratonach, jak światowej sławy ultramaratończyk Scott Jurek! Jest to dowód, że dieta roślinna nie tylko ma dobroczynne działanie na nasze zdrowie, ale daje również dużo siły i jest świetnym źródłem energii.
Na koniec wykładu przygotowany został posiłek wegański, w tym ciasto czekoladowe, kuleczki ze zmielonych orzechów i daktyli, humus (pasta z ciecierzycy i tahini), sałatka z kaszy kuskus i grillowanej papryczki z płatkami migdałowymi. Wszystko było pyszne i zdrowe!:)
Zarząd szkolnego Klubu Wolontariuszy „MocnoPomocni”
Zobacz też
http://www.otwarteklatki.pl/z-czym-to-sie-je-kilka-slow-o-diecie-weganskiej/#.Un4cPUDSEaZ