Dnia 4 marca 2017 roku grupa uczniów naszej szkoły, w ramach projektu „Metody eksperymentów w Zespole Szkół w Szczańcu”, uczestniczyła w wycieczce do Centrum Nauki Keplera w Zielonej Górze.
Centrum Nauki Keplera obejmuje Centrum Przyrodnicze i Planetarium Wenus.
Centrum Przyrodnicze to nowoczesna placówka edukacyjna, która bawi ucząc i uczy bawiąc. Zaczęliśmy od sali stanowisk interaktywnych, gdzie mieliśmy możliwość przeprowadzenia przygotowanych doświadczeń na każdym z 34 stanowisk. Pozwalają one na realizację wybranych zagadnień z biologii, fizyki i geografii. Stanowiska umożliwiają samodzielne wykonanie eksperymentu, a przygotowane tablice z opisami są uzupełnieniem prezentowanych treści. Bateria z dłoni, lepkość cieczy, kula plazmowa, bądź jak lekarz, działo powietrzne, modele 3D, elastyczność kręgosłupa – to tylko niektóre z nich. Wszyscy świetnie bawiliśmy się, nie zawsze zdając sobie sprawę z tego, że to jest nauka.
Następnie udaliśmy się do Planetarium Wenus. W holu obejrzeliśmy ekspozycję. Centralne stanowisko poświęcone jest słynnemu astronomowi Johanesowi Keplerowi. Pozostałe, poświęcone planetom Układu Słonecznego i Księżycowi, wyposażone są w wagi, które pokazują ile wynosiłaby na nich nasza waga. Planetarium jest obiektem wyjątkowym przede wszystkim dzięki zainstalowaniu ruchomej kopuły. Siedząc w wygodnych fotelach obejrzeliśmy seans pt. „Ziemia, Księżyc i Słońce”. W prosty i zabawny sposób przedstawiono w nim najbardziej podstawowe zjawiska astronomiczne, które można zaobserwować na nocnym i dziennym niebie. Pokazał w jaki sposób Słońce i Księżyc determinują rytm życia na Ziemi i jaką rolę pełnią w naszym życiu. Dowiedzieliśmy się ponadto jak powstał kalendarz i jak przebiegała historia kosmicznych podróży i lądowania na Srebrnym Globie.
Na zakończenie naszej wyprawy naukowej nakarmiliśmy nasze ciała. Była pizza i lody. Potem jeszcze wspólne zdjęcie pod Bachusem i powrót do domu.
To był wspaniale spędzony dzień w doborowym towarzystwie. Było mnóstwo zabawy i emocji, a na dodatek niepostrzeżenie przemycono nam też trochę wiedzy 😉
Dziękujemy za towarzyszenie nam Panu Wójtowi Krzysztofowi Neryngowi 🙂