KLASA VI b W TEATRZE ANIMACJI W POZNANIU

3 grudnia 2019 r. uczniowie klasy VI b wraz ze swoją wychowawczynią, Katarzyną Pisarowską-Mielnik oraz polonistką, Aldoną Pokrywczyńską udali się na wycieczkę edukacyjną do Poznania. Zamiast tradycyjnych prezentów od świętego Mikołaja wybrali udział w spektaklu
pt. „Ja, Bałwan”.
Tytułowy Bałwan jest jak duże dziecko, które pragnie żyć do granic możliwości i zdaje się nie myśleć o nieuchronnym końcu. Jego towarzyszem jest Marchewka. Bałwan kipi radością, Marchewka jest zgorzkniałym i wiecznie niezadowolonym typem, który cudem uniknął śmierci w rosole. Początkowo trudno jest się im dogadać, gdyż różni ich wszystko. Są jednak zdani na siebie – wszak Marchewki losem jest bycie bałwanim nosem- i zaczynają łapać nić porozumienia, która z czasem przeradza się w wielką przyjaźń. Taką prawdziwą, pełną przygód, głębokich rozmów, sprzeczek i poświęceń dla szczęścia drugiego. Ta niespodziewana i trudna przyjaźń pokazała nam, jak cieszyć się życiem, radzić sobie z przemijaniem, a także… jak uniknąć nieuniknionego.
Jeśli ktokolwiek zastanawiał się nad tym, jak przeżyć całe życie w jedną noc? Albo jak upchnąć wszystkie zachwyty, odkrycia i piękno tego świata w kilku godzinach, które zostały do odwilży? Ta sztuka jest właśnie dla niego.
A po spektaklu uczniowie wzięli udział w spotkaniu z panem Arturem Romańskim, aktorem, a jednocześnie reżyserem obejrzanej sztuki.
Pan Artur opowiedział dzieciom o tym, jak powstał spektakl, pokazał poszczególne elementy scenografii i zapoznał ze sposobem ich animacji. Później wszyscy udaliśmy się na spacer po teatrze. Złożyliśmy wizytę
w Galerii Lalek, gdzie znajdują się lalki z archiwalnych spektakli TA.
Pan reżyser opowiedział o tamtych widowiskach i zademonstrował rozmaite możliwości animacyjne poszczególnych lalek.
Wycieczka z aktorem i reżyserem w roli przewodnika była dla uczniów niezapomnianą podróżą po fascynującym świecie Teatru Animacji.
Pełni wrażeń i nadziei na to, że przygoda z teatrem dopiero się zaczęła, wróciliśmy do domu. Wszystkim polecamy takie wyprawy.