11 listopada Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada to symboliczna data – Święto Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Tego dnia często słyszymy słowa: Polska, jesteśmy Polakami, Ojczyzna. Na co dzień jednak nie myślimy o tym, co te słowa tak naprawdę znaczą. Uczniowie klasy Vb, w ramach zajęć koła teatralno – polonistycznego, pod kierunkiem Pani Anny Szymańskiej przygotowali uroczystość upamiętniającą odzyskanie niepodległości przez Polskę.
12 listopada w murach naszej szkoły przywitano nie tylko uczniów
i nauczycieli, ale także władze gminy, członków chóru Osoria,
mieszkańców gminy Szczaniec oraz rodziców.
Młodzi aktorzy, z dziecięcej perspektywy, przypomnieli historię naszych pradziadów, którzy ratowali najcenniejsze wartości: kulturę, język, obyczaje, religię. W przedstawieniu teatralnym wspominano naszą patronkę – Emilię Sczaniecką, Fryderyka Chopina i Marię Konopnicką.
Nie walczyli Oni na polu bitwy, ale każdy z nich walczył o Polskę w inny sposób. Może dla niektórych przedstawienie stało się okazją do refleksji na temat: Jacy jesteśmy? Czego pragniemy? Czy naprawdę kochamy naszą Ojczyznę?
„Czy teraz, kiedy nasza Ojczyzna jest wolna, nie możemy jej się przysłużyć!?” – pytała Zosia Obara wcielająca się w rolę Babci.
„Będę się pilnie uczył w szkole…”, „Możemy też dbać o to, aby nasza mała ojczyzna: Szczaniec i okolice zawsze były ładne i czyste”, „Musimy dbać
o to, by słowa POLSKA i POLAK brzmiały dumnie!” – odpowiadali Mikołaj Kaczmarek, Maja Wypych i Grzegorz Dreszer, odgrywający rolę Wnucząt. W rolę małych aktorów wcieli się również Michał Kryś, Olena Kupczak, Jan Olender, Mariusz Kantek, Krzysztof Bock, Michał Rychlik, Maja Kalinowska i Grzegorz Pasiuta.
Po przedstawieniu głos zabrali: dyrektor szkoły – Pani Anna Marciniak
i wójt Gminy Szczaniec – Pan Krzysztof Neryng.
Na zakończenie uroczystości i dorośli i dzieci wspólnie śpiewali pieśni patriotyczne. W murach szkoły rozbrzmiewały pieśni: „Przybyli ułani”, „Wojenko, wojenko”, „Rota”, „Pierwsza Brygada”, „Hej, hej ułani”.

„Pamiętajcie o tym,
że nasi pradziadkowie zginęli właśnie za to,
abyśmy my mogli spokojnie żyć,
pracować i uczyć się w wolnej Ojczyźnie.
Nie zawiedźmy ich!”