Obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia

„Czy to jutro, czy to dziś

wszystkim jest potrzebny miś” – Obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia

25 listopada 2015r. uczniowie klas I-III obchodzili Światowy Dzień Pluszowego Misia. Zabawka ta towarzyszy dzieciom od wielu lat. Jest ich powiernikiem w chwilach radości i smutku, pomaga zasypiać, ociera łzy. W tym dniu najważniejszymi gośćmi były pluszowe misie przyniesione przez uczniów z domu. Dzień ten był znakomitą okazją, aby przybliżyć uczniom literaturę dziecięca, której bohaterami są misie. Razem z pluszakami dzieci wysłuchały opowieści o historii powstania pluszowego misia oraz poznały genezę święta. Wszyscy wspólnie tańczyli do piosenek , których bohaterem jest miś, słuchali wierszy, opowiadań czytanych przez rodziców oraz dyrekcję szkoły.

W klasach został rozstrzygnięty konkurs na najmniejszego i największego misia. Podczas obchodów Dnia Misia , nie zapomnieliśmy o zdrowym odżywianiu- uczniowie degustowali różne rodzaje miodu, rozpoznawali ich smak.

Celem tego święta była przede wszystkim popularyzacja czytelnictwa wśród uczniów oraz przypomnienie najważniejszych wartości jakimi są: przyjaciel, miłość, dobroć, dzieciństwo. Z tymi słowami kojarzy się Pluszowy Miś. Powoli jednak Miś Uszatek, Coralgol, Misiu Yogi nie będą rozpoznawani przez najmłodsze pokolenie. Nadchodzą czasy nowych bohaterów bajkowych. To my dorośli, rodzice, nauczyciele musimy przekazywać dzieciom za pomocą literatury wartości godne naśladowania.

Otwarte klatki – Odsyłamy futro do historii

Dnia 21 listopada 2015r. wolontariusze z naszej szkoły wybrali się do Poznania po to, aby przyjrzeć się pracy powstałego w 2012r. Stowarzyszenia „Otwarte Klatki”. Stowarzyszenie to skupia aktywistki i aktywistów od wielu lat związanych z polskim ruchem prozwierzęcym, działających zarówno w organizacjach pozarządowych, jak i grupach nieformalnych. Celem Stowarzyszenia jest edukacja w zakresie praw zwierząt, ograniczenie przemysłowej hodowli zwierząt oraz promocja weganizmu. Właśnie 21 listopada 2015r w sobotę, w Poznaniu na Placu Wolności odbył się happening pod hasłem „Odsyłamy futro do historii” zorganizowany przez to Stowarzyszenie jako protest przeciwko niegodnym warunkom zwierząt hodowanych na polskich fermach. Przyłączyliśmy się do tej akcji, ponieważ uważamy, że futra naturalne to nikomu niepotrzebny produkt cierpienia zwierząt. Ponadto takie zwierzęta jak norki, lisy czy jenoty to zwierzęta dzikie. Trzymanie ich w zamknięciu i odizolowaniu od środowiska naturalnego powoduje ogromne konsekwencje dla ich zdrowia tj. choroby psychiczne, samookaleczenia czy kanibalizm. Poprzez udział w tym happeningu chcieliśmy zwrócić uwagę opinii publicznej na cierpienie zwierząt futerkowych hodowanych w ciasnych klatach. Mamy nadzieję, że nagłośniona akcja w miejscowych mediach przyczyni się do likwidacji ferm hodowlanych.

Po happeningu udaliśmy się do klimatycznej księgarnio –kawiarenki „Zemsta”, gdzie zostaliśmy uraczeni wegańskim obiadem. Klimat tego miejsca jest fantastyczny. Mogliśmy posłuchać dobrej muzyki, pograć w domino oraz tradycyjnego chińczyka. W tym miejscu Ilona Rabizo członkini Stowarzyszenia „Otwarte Klatki” opowiedziała nam o jego działalności, jednocześnie zachęcając do odwiedzania strony internetowej http://www.otwarteklatki.pl/. Potem udaliśmy się do pewnego miejsca, które wywarło na nas niesmowite wrażenie, a nazywa się Rozbrat. To nazwa kompleksu budynków mieszczących się przy ulicy Kazimierza Pułaskiego w Poznaniu zaadoptowanych na społeczne centrum kultury alternatywnej i mieszkania (squatting). Działalność Rozbratu oparta jest na samorządności i oddolnej organizacji. Na temat tego miejsca można poczytać na stronie internetowej https://pl.wikipedia.org/wiki/Rozbrat oraz na facebooku https://www.facebook.com/. Ilona opowiedziała nam o tym miejscu, a potem w sali gdzie odbywają się ćwiczenia jogi, siedząc na matach, piliśmy smaczną herbatę i rozmawialiśmy o ciekawych imprezach jakie odbywają się na Rozbracie. Nasza wyprawa do Poznania mogła się odbyć dzięki głównemu sponsorowi a mianowicie GKRPA w Szczańcu. Serdecznie dziękujemy.

Szkolny Klub Wolontariuszy

http://www.codziennypoznan.pl/artykul/2015-11-21/poznan-przeciwko-futrom-protest-na-placu-wolnosci

http://wtkplay.pl/video-id-22008-stop_zabijaniu_zwierzat_dla_futer

http://poznan.tvp.pl/22750445/21112015-godz2145

Wycieczka zawodoznawcza do Zbąszynka klas III gimnazjum

W dniu 19.11.2015 roku uczniowie klas trzecich gimnazjum wraz opiekunkami Panią Piątek Krystyną oraz Panią Anną Białasik udali się z wizytą do Zakładów Mięsnych Zyguła w Zbąszynku oraz do fabryki mebli Ikea Industry.

Młodzież zapoznała się ze specyfiką pracy w poszczególnych zakładach, na konkretnych stanowiskach. Poznała historię firm oraz, co najciekawsze mogła zobaczyć każdy zakład „od podszewki” podczas „normalnego” dnia pracy. Panowie, którzy oprowadzali naszą grupę po halach w obu zakładach mówili nie tylko o samej pracy i produkcji, ale również wspominali uczniom naszej szkoły o tym, jakie należy zdobyć wykształcenie oraz posiadać predyspozycje potrzebne do pracy w Ikea i Zakładach mięsnych.

Wyjazd był udany, uczniowie zadowoleni.

Oto kilka zdjęć z wycieczki

Mobilne Centrum Informacji Zawodowej z Zielonej Góry w naszym gimnazjum

Karierę zawodową trzeba zaplanować świadomie. Trzeba wyznaczyć sobie cel, bądź cele, do których będziemy dążyć. Zanim to jednak zrobimy, musimy poznać szereg czynników warunkujących właściwe zaplanowanie przyszłości. Poznanie ich – z jednej strony ułatwi nam odnalezienie się na rynku pracy, a z drugiej – pozwoli na wybór ścieżki zawodowej zgodnej z naszymi własnymi możliwościami, predyspozycjami, przekonaniami, itd.

Wybór szkoły ponadgimnazjalnej i dobre zaprojektowanie własnej kariery edukacyjno-zawodowej nie jest prostym zadaniem. Młodzież przygotowuje się do tego ważnego zadania od samego początku własnej edukacji, chociażby poznając zawód strażaka czy listonosza jeszcze w przedszkolu. Każdego roku zapraszamy do szkoły doradców zawodowych z Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej z Zielonej Góry, którzy wspierają gimnazjalistów w dobrym poznaniu samego siebie po to, aby ich wybory były przemyślane i zgodne z predyspozycjami zdrowotnymi, osobowościowymi i z zainteresowaniami. Dnia 16 listopada 2015r. młodzież trzecich klas gimnazjum uczestniczyła właśnie w takich zajęciach poprowadzonych przez doradców zawodowych z Zielonej Góry. Gimnazjaliści rozmawiali z doradcami zawodowymi na temat możliwości edukacyjnych w naszym regionie, o potrzebach rynku pracy, a także rozwiązywali testy określające ich zainteresowania . Zajęcia były bardzo ciekawe a niektórzy uczniowie dopytywali o kolejne takie spotkania.

Krystyna Piątek

Tydzień Języków Obcych

Od 2011 roku tradycją w naszej szkole stał się Tydzień Języków Obcych, w ramach którego nauczyciele języków obcych przeprowadzają konkursy z języka angielskiego i niemieckiego. Ich celem jest sprawdzenie wiedzy oraz umiejętności uczniów, a także poszerzenie zainteresowań i wiadomości z zakresu kultury, historii, geografii czy literatury poszczególnych krajów, a także włączenie zachęcenie uczniów do dobrej zabawy.

W szkole zostały rozmieszczone zwroty grzecznościowe w różnych językach, oraz ukryte w jajkach niespodziankach słowa w obu językach obcych, z których uczniowie mieli zbudować zdania. Na przerwach puszczana jest muzyka w obu językach. Zadaniem uczniów jest odgadnięcie tytułów prezentowanych utworów i stworzenie z nich play listy. Uczniowie rozwiązują też quiz związany z geografią, kulturą i historią różnych krajów.

Każda klasa gimnazjalna losuje nazwę państwa anglo- lub niemieckojęzycznego na temat którego przygotowuje gazetkę oraz przebiera osoby z klasy za charakterystyczne dla danego kraju postaci. Następnie przedstawia przygotowany kraj podczas prezentacji. Oceny dokonuje niezależne jury.

W tym roku zorganizowano również festiwal piosenki, podczas którego klasy prezentowały utwory w językach obcych. Jakość występów oceniło jury. Natomiast uczniowie szkoły podstawowej z klas 4-6 zaangażowali się w konkurs plastyczny oraz wzięli udział w turnieju „Milionerzy” sprawdzającym ich wiedzę na temat krajów, których języków się uczą.

Klasy ze szkoły podstawowej i gimnazjum, które otrzymają największą liczbę punktów, wynagrodzone zostaną pucharami, którymi cieszyć się będą do końca roku szkolnego, gdyż puchary są przechodnie.