RADIO MARYJA W NASZEJ SZKOLE – NASZA SZKOŁA W RADIO MARYJA

23 października 2015 r. o 21.30 z Zespołu Szkół im. Emilii Sczanieckiej w Szczańcu wyemitowana została na żywo audycja radiowa „Czas wzrastania”, którą poprowadził absolwent szczanieckiej szkoły, ks. Antoni Balcerzak. W programie wzięli udział absolwenci, uczniowie oraz nauczyciele naszej szkoły.

Najpierw (w godzinach popołudniowych) panowie technicy z Radia Maryja przybyli do szkoły, by zainstalować konsolety, mikrofony i cały sprzęt potrzebny do nadania programu na żywo. Kiedy już studio zostało zaaranżowane, o godzinie 17.00 pojawiliśmy się w nim my oraz ksiądz redaktor.

Dzieci z klasy IIa wzięły udział w próbie, a następnie ich recytacje zostały nagrane, gdyż nie chcieliśmy narażać maluchów na nocne przebywanie w szkole i stres związany z występem na żywo.

Próba starszej młodzieży przebiegła sprawnie. Oswoiliśmy się z mikrofonami, zaśpiewaliśmy piosenki, omówiliśmy najważniejsze kwestie organizacyjne i umówiliśmy się na godzinę 21.00.

O 21.00 zgromadziliśmy się w gabinecie historycznym, czyli Regionalnej Sali Pamięci im. Rodu Sczanieckich. Był czas na ostatnie wskazówki, dobre rady, modlitwę i o 21.30 zaczęło się… Cały świat usłyszał, że tego dnia audycja o młodzieży, dla młodzieży i z młodzieżą nadawana jest z rodzinnej miejscowości księdza redaktora Antoniego Balcerzaka, czyli ze Szczańca.

Program zatytułowany został „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”.

W przyjaznej, rodzinnej atmosferze minęły nam ponad dwie godziny, podczas których wspominaliśmy siedemdziesięcioletnią historię szczanieckiej szkoły, zaprezentowaliśmy, jaka szkoła jest obecnie i przedstawiliśmy postać naszej wielkiej patronki – Emilii Sczanieckiej. Nikt nie czuł upływu tego czasu i chyba nikt nie był zestresowany, a w każdym razie nie dało się tego zauważyć.

W czasie rozmów niedokończonych usłyszeliśmy wiele miłych słów pod naszym adresem. Wszystkie telefony absolwentów i przyjaciół szkoły były ważne i cieszyliśmy się nimi, ale największą radość sprawiła nam rozmowa z panem Wojciechem Pawlikiem, byłym nauczycielem historii w naszej szkole, pomysłodawcą i założycielem Regionalnej Sali Pamięci im. Rodu Sczanieckich, który obecnie mieszka w Otwocku. Wielkim zaskoczeniem, ale i ogromną radością była rozmowa z panią Kingą Sczaniecką, która zadzwoniła do nas z Anglii.

Audycja zakończyła się wspólną modlitwą tuż przed północą.

W programie wzięli udział:

z klasy IIa: Maja Sieńkowska, Kuba Węgrowski, Szymon Górka, Amelka Bejma, Czarek Urbaniak i Justynka Koszyka;

z klasy V: Amelia Jańczak, Julia Chwalisz i Mikołaj Iwaszkiewicz;

z klasy IIA gimnazjum: Anita Adamska, Kacper Jędrasiak, Julita Koral, Mariusz Mielęgowski, Karolina Migoń, Karolina Torchała i Weronika Węgrowska;

z klasy IIB gimnazjum: Karolina Lewandowska, Ligia Skrzypczak i Natalia Strzelińska.

Swoim występem ubogaciły program dziewczęta ze scholi: Amelia Jańczak, Kinga Garbowska, Gabriela Borkowska, Zuzanna Torchała, Anita Adamska, Julita Koral, Karolina Torchała i Weronika Węgrowska.

W audycji wzięli również udział absolwenci szczanieckiej szkoły: Teresa Starzyńska, Agnieszka Bursztyn, Aleksandra Bursztyn, Stanisław Baranowski oraz Dominika Olczak.

Ponadto wystąpili: ks. Krzysztof Oleszkiewicz – proboszcz parafii pw. św. Anny w Szczańcu, pan Jan Greczycho – dyrektor Zespołu Szkół im. Emilii Sczanieckiej w Szczańcu oraz Aldona Pokrywczyńska – absolwentka szczanieckiej szkoły, nauczycielka języka polskiego, współautorka scenariusza.

Gospodarzem programu był ks. Antoni Balcerzak, redaktor Radia Maryja i Telewizji Trwam, któremu dziękujemy za to, że rozsławia imię naszej pięknej miejscowości w Polsce i na całym świecie.

Nagrania audycji można wysłuchać na stronie Radia Maryja:

http://www.radiomaryja.pl/multimedia/czas-wzrastania-takie-beda-rzeczypospolite-jakie-ich-mlodziezy-chowanie/

….lub pobrać tutaj  >NAGRANIE<

Finały wojewódzkie

23 października 2015r. odbyły się w Lipkach Wielkich finały wojewódzkie indywidualnych biegów przełajowych. Naszą szkołę reprezentowali Wiktoria Milej i Kuba Karwacki .

W zawodach uczestniczyło ponad 200 uczniów z całego województwa. Wiktoria skończyła bieg na 7 miejscu, a Kuba był 8. Wspaniały sukces naszych biegaczy i szkoły. Gratulujemy!

Jacek Melnyk

Ślubowanie Gimnazjalistów i obchody Dnia Edukacji Narodowej

Do jednych z najbardziej uroczystych dni w szkole należy Dzień Edukacji Narodowej, zwany również Dniem Nauczyciela. Jest to święto wszystkich pracowników szkoły, którzy dbają o edukację i rozwój najmłodszych. W tym dniu uczniowie wyrażają wdzięczność i uznanie dla pięknej, aczkolwiek trudnej pracy pedagogów. W tym dniu nauczyciele w końcu się uśmiechają. Aby ten uśmiech nigdy nie schodził z ich twarzy, aby pomóc im w jakże trudnej pracy, uczniowie klasy IIIb gimnazjum pod kierunkiem Anny Szymańskiej przygotowali program artystyczny. Ich prezent był oryginalny i unikatowy, gdyż uroczystość „Uczniowski Top Model” zawierała film nakręcony przez samych gimnazjalistów i zmontowany przez Sylwię Derdę. Uczniowie zaprezentowali przegląd osobowości uczniowskich, które można spotkać na korytarzach naszej szkoły. Wśród prezentowanych uczniów byli: Ziewaczy pospolity, Niechętnik zagrożony, Modnisia zwyczajna, Zapominajek pechowy, Komentator krzykliwy, Lizus cukierkowy, Wagarowicz codzienny, Boligłówka pospolitej, Wykrętnica tęgoskóra, Uciekinier słoneczny, Ściągacz niepospolity oraz uwielbiany przez nauczycieli, jednak bardzo rzadko spotykany Wzorowy Uczeń. „Wielką Galę Uczniowskiego Top Model” prowadzili dwaj konferansjerzy – Staszek Chyziak i Kamil Waligóra. Życzenia dla nauczycieli kończyły słowa:

[Nauczycielu] Pokochaj pracę, pokochaj marzenia
i popatrz, jak nas uczniów, upływ czasu zmienia.
Pamiętaj, że Twoją żmudną pracą
Nasze umysły się bogacą. 

W tym uroczystym dniu uczestniczyliśmy również w ślubowaniu gimnazjalistów, które ma stać się symbolem dojrzałości i odpowiedzialności uczniowskiej. Ślubowanie składali nasi przodkowie na przestrzeni dziejów narodu polskiego. Ślubowali i dochowywali wierności słowom, które wypowiadali. Dlatego w tym ważnym momencie zachowujemy należytą powagę.

„My, uczniowie Publicznego Gimnazjum Nr 1 w Zespole Szkół im. Emilii Sczanieckiej w Szczańcu uroczyście przyrzekamy na sztandar – symbol tradycji i chluby naszej szkoły, że uczynimy wszystko, aby być godnym miana ucznia tej szkoły – uroczyście ślubujemy!” – recytowali uczniowie klasy pierwszej gimnazjum.

Chcesz zobaczyć filmik >>>Kliknij na zdjecie<<<