„Jeśli los ofiaruje ci skrzydła… nic ci po nich…

„Jeśli los ofiaruje Ci skrzydła… nic ci po nich,
jeżeli nie pragniesz posługiwać się nimi w służbie drugiemu człowiekowi” 
Seneka. 

Dzień 19 stycznia 2018 r. był wyjątkowy.
Uczniowie najmłodszych klas wybrali się do Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczańcu. Przywitali ich strażacy oraz Komendant Główny OSP Mateusz Siekierski. Uczniowie mieli okazję zobaczyć ubiór strażaków, sprzęt ratowniczy, wozy strażackie, a także ich wyposażenie. To wszystko już na początku zrobiło wielkie wrażenie. Ponadto dowiedzieli się, jakie zadania spoczywają na strażakach i w jakich sytuacjach pomagają. Dużym zaciekawieniem cieszyła się pokazowa akcja ratowania rannego. Odwagą wykazali się uczniowie klasy III Zosia i Błażej, którzy jako jedyni położyli się na desce i noszach, po czym zostali przypięci pasami i usztywnieni. Uczniowie przekonali się, że taka osoba jest bezpieczna i może być transportowana do szpitala. Komendant, Mateusz Siekierski, opowiadał również o wypadkach, w których interwencja strażaków jest niezbędna, o dyscyplinie i zasadach panujących podczas akcji oraz o bezpieczeństwie. Przypomniał numery telefonów alarmowych. W czasie dyskusji uczniowie wykazali się dużą wiedzą na temat zagrożeń oraz jak się w takich sytuacjach zachować. Pomocą wykazali się strażacy: Marek Ratajczak, Szymon Kuchta oraz Maciek Wencel, którzy pomagali komendantowi w prezentowaniu sprzętu. Mimo, iż najmłodsi byli spragnieni wiedzy, trzeba było się pożegnać.

Uczniowie byli zachwyceni wiedzą, przygotowaniem i odpowiedzialnością, jaką muszą wykazać się strażacy. W podziękowaniu wręczyli Komendantowi OSP dyplomy i podziękowali za interesujące spotkanie edukacyjne.

Krystyna Walkowiak

Jesteśmy bezpieczni w szkole, w domu i na ulicy.

Uczniowie klas I-III szkoły podstawowej już wiedzą, jak zachować się w sytuacji wystąpienia zagrożenia.

Zawdzięczają to m.in. st. kpt. Dariuszowi Kałużnemu – zastępcy dowódcy JRG Powiatowej Straży Pożarnej w Świebodzinie, który na spotkaniu w dniu 11 stycznia 2018 roku opowiedział dzieciom o zasadach bezpieczeństwa oraz o tym, jak zachować się w sytuacjach, kiedy występuje zagrożenie. Przedstawione historyjki filmowe pokazały różne sytuacje życiowe. Przestrzegały przed niebezpiecznymi zabawami, szczególnie w czasie ferii zimowych, a także niebezpieczeństwem ze strony nieznajomych dorosłych. Uczniowie przypomnieli sobie numery alarmowe i sytuacje, w których należy je używać. Dowiedzieli się także, że oprócz gaszenia pożarów strażacy pomagają ludziom w najtrudniejszych sytuacjach takich jak: wypadki samochodowe, katastrofy budowlane, a także pomagają ratować zwierzęta.

Spotkanie było wartościowe i pouczające. Uczniowie na pewno będą ostrożni i rozważni i co najważniejsze będą wiedzieli, jak zachować się w stanie zagrożenia. Dziękujemy.

                                                                                                           Krystyna Walkowiak

…oszustwo nie popłaca, a kłamstwo ma krótkie nogi…

Takie wnioski wysnuli uczniowie z baśni „Stoliczku nakryj się” braci Grimm, opublikowanej po raz pierwszy w 1812 roku w zbiorze ich ”Baśni”.

Dnia 9 stycznia 2018 r. uczniowie klas I-III oglądali przedstawienie teatralne pt: ”Stoliczku nakryj się”, w wykonaniu aktorów teatru „Herbi” z Leszna. Z wielkim zainteresowaniem i zaciekawieniem wsłuchiwali się w treść. Sami też mogli aktywnie uczestniczyć w przedstawieniu. Emocje były bardzo ogromne, gdyż żywiołowe i humorystyczne akcje bohaterów nie pozwalały na milczenie typu: „cicho, jak makiem zasiał”.

Baśń, która pokazała, że  prawdziwa praca została uczciwie wynagrodzona, a chciwość ukarana nauczyła najmłodszych, że oszustwo nie popłaca, a kłamstwo ma krótkie nogi… Wiedzą, jak nie należy postępować w życiu oraz, że nie wszystkim można ufać!

                                                                                                          Krystyna Walkowiak

„Największą mądrością jest umieć jednoczyć…”

I właśnie podczas akcji „Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia”, zjednoczyła się cała rodzina: szkoła, rodzice i środowisko. Poprzez wspólną zabawę połączyliśmy się z ludźmi na całym świecie. I to jest piękne.

Wracamy do tematu.
Nadszedł czas podsumowania akcji, tym samym podziękowań. Dnia 18 grudnia 2017 r. Samorząd Uczniowski zorganizował przedświąteczny apel. Była to doskonała okazja, aby podziękować i wręczyć zaangażowanym osobom dyplomy, otrzymane z rąk głównych organizatorów. Miłym akcentem było uzyskanie przez szkołę Dyplomu uznania za aktywny udział w akcji edukacyjnej „VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia” oraz dyplomów podziękowań: dyrektorowi szkoły Pani Annie Marciniak za życzliwość i okazałą pomoc, a także nauczycielom – koordynatorom akcji Pani Katarzynie Pisarowskiej-Mielnik i Pani Krystynie Walkowiak, bez których nie byłoby w/w wydarzenia. Cieszymy się bardzo, że w akcję zaangażowali się nasi rodzice. Wśród nich były: Pani Małgorzata Bociańska-Chłopowiec, Pani Magdalena Kokocińska oraz Pani Monika Potrzeba. Dyrektor szkoły Anna Marciniak, podziękowała za pomoc i życzliwość okazałą podczas przedsięwzięcia i wręczyła rodzicom Dyplomy Przyjaciela akcji VII ŚDTM. Natomiast uczniowie z poszczególnych klas w nagrodę otrzymali „Karty Grabowskiego”. To dobrze, że zawsze możemy liczyć na zaangażowanie rodziców. I my, uczniowie, również dziękujemy.
Obchody „Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia”, okazały się atrakcyjnym wydarzeniem szkolnym, dzięki któremu promowaliśmy naszą placówkę wśród rodziców, w środowisku lokalnym oraz w mediach. Wzbudziły w nas wiele pozytywnych emocji.

„Czasem wystarczy tylko się odważyć, żeby przeżyć coś wspaniałego!”

Krystyna Walkowiak