Wycieczka klas drugich

25 maja klasa IIa i IIb udały się na kolejną wspólną wycieczkę. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji. Słuchając ciekawych opowieści pana przewodnika i spacerując między kolorowymi parowozami i wagonikami mieliśmy wrażenie, jakby czas się zatrzymał, a my trafiliśmy do bajkowej krainy.

Następnie udaliśmy się do ruin średniowiecznego zamku, będącego niegdyś własnością Mikołaja Nałęcza, sędziego kaliskiego, który ze względu na surowość wydawanych wyroków został nazwany Krwawym Diabłem Weneckim – tak mówi legenda. Bez względu na to, jak było naprawdę ruiny przyciągają swoją tajemniczością. Z zainteresowaniem obejrzeliśmy też stojące u podnóża zamku średniowieczne tarany.

Następnie udaliśmy się w niezwykle przyjemną i relaksującą przejażdżkę kolejką wąskotorową do Rezerwatu Archeologicznego w Biskupinie, podczas której podziwialiśmy piękne okolice. W Biskupinie wzięliśmy udział w lekcji historii pieniądza i mieliśmy niepowtarzalną okazję „wybić” własną monetę.

Wzbogaceni nowym doświadczeniem wyruszyliśmy na zwiedzanie osady, związanej z bardzo starą kulturą łużycką. Odkryte tutaj drewniane konstrukcje zostały wybudowane ponad 2700 lat temu bez jednego gwoździa. . Obejrzeliśmy rekonstrukcje wału obronnego, falochronu, bramy, ulic i budynków mieszkalnych. Mieliśmy też okazję zobaczyć, czym zajmowali się dawniej mieszkańcy wioski i jak wyglądało ich codzienne życie.

Pełni wrażeń, wiedzy i nabytych pamiątek wyruszyliśmy na zasłużony posiłek – tym razem do Mc Donalda. Tam mieliśmy również czas na zabawę nowo otrzymanymi zabawkami. Czas powrotu do domu upłynął nam miło, szybko i wesoło.

PIERWSZY DZIEŃ PATRONA W ZESPOLE SZKÓŁ IM. EMILII SCZANIECKIEJ W SZCZAŃCU

Zarówno w życiu pojedynczych osób jak i różnych społeczności bywają takie chwile, które na długo pozostają w sercach. Taka chwila stała się naszym udziałem 18 września 2015 roku, kiedy to oficjalnie, w uroczysty sposób nadano naszej szkole imię Emilii Sczanieckiej i oddano w posiadanie sztandar szkoły.

20 maja br. po raz pierwszy obchodziliśmy dzień patrona. Data nie była przypadkowa, bo to właśnie 20 maja 1804 roku w Brodach przyszła na świat Emilia Sczaniecka. Zatem w tym roku przypadają 212. urodziny naszej patronki.

Obchody dnia patrona rozpoczęły się o 7.45, kiedy to w uroczystym pochodzie ruszyliśmy za pocztem sztandarowym w stronę kościoła parafialnego pw. św. Anny. Tam uczestniczyliśmy we Mszy świętej. Ksiądz Stanisław Kwiatkowski, który odprawił Eucharystię, wygłosił okolicznościowe kazanie, przybliżając postać naszej patronki, która była kobietą zaangażowaną w życie polityczne, jak i działalność charytatywną, a siłę do czynienia dobra czerpała z wiary w moc Boga i opiekę Maryi. Oprawę muzyczną Mszy świętej przygotowała i wykonała schola, w której śpiewają dziewczęta z naszej szkoły.

Po Eucharystii, prowadzeni przez poczet sztandarowy, ruszyliśmy z powrotem do szkoły w zgodnym szyku.

O 9.15 w auli szkolnej rozpoczęła się akademia na cześć naszej patronki. Swoją obecnością zaszczycili nas: przewodnicząca Rady Gminy – pani Wiesława Sieńkowska, zastępca przewodniczącej Rady Gminy – pan Józef Wencel, skarbnik gminy – pani Elżbieta Baranowska, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Smardzewie – pani Danuta Helińska, dyrektor Gminnego Przedszkola w Szczańcu – pani Maria Lewandowska, dyrektor Szczanieckiego Ośrodka Kultury – pan Paweł Pytel, proboszcz parafii pw. św. Anny w Szczańcu – ksiądz Krzysztof Oleszkiewicz, przedstawicielka Rady Rodziców – pani Katarzyna Obiała.

Najpierw odśpiewaliśmy hymn narodowy, następnie pani wicedyrektor Katarzyna Pisarowska-Mielnik zaprezentowała sztandar, po czym z okolicznościowym przemówieniem wystąpił pan dyrektor Jan Greczycho. Z życiorysu Emilii Sczanieckiej wybrał kilka istotnych elementów, które od najmłodszych lat kształtowały postawę naszej patronki tak, że stała się osobą wrażliwą na krzywdę innych i na losy naszej ukochanej Ojczyzny – wówczas rozdartej przez trzech zaborców. Pan dyrektor zwrócił uwagę na to, jak ogromną rolę w życiu każdego człowieka spełnia rodzina. Autorytet rodziców Sczanieckich był tak ogromny, a wychowanie tak dobre, że, mimo iż Emilia wcześnie została osierocona, nie zatraciła wartości, które zaszczepiono jej w domu rodzinnym.

Po części oficjalnej przyszedł czas na występy. W przepięknym i bardzo wzruszającym montażu słowno-muzycznym wystąpiły dzieci ze szkoły podstawowej oraz młodzież gimnazjalna, prezentując swój dorobek artystyczny. W programie znalazły się teksty napisane przez panią Aldonę Pokrywczyńską, jak również wiersze o Emilii Sczanieckiej napisane przez uczniów naszej szkoły. Występ tak się spodobał publiczności, że młodzi artyści bisowali, śpiewając finałową piosenkę.

Po akademii uczniowie udali się do klas na spotkanie z wychowawcami. Podczas godziny wychowawczej trwały przygotowania do minifestynu, który był ostatnim punktem obchodów dnia patrona.

O godzinie 11.00 w dobrych nastrojach zgromadziliśmy się w sali gimnastycznej. Za stołem jurorskim zasiedli: pani Katarzyna Obiała – reprezentująca rodziców, pani Anna Marciniak – przedstawicielka grona pedagogicznego oraz pan Jan Greczycho – dyrektor szkoły. Po pierwszej konkurencji do jury dołączyły również przedstawicielki społeczności uczniowskiej – Klaudia Liszkiewicz oraz Joanna Jasińska. A pierwsza konkurencja miała charakter artystyczny i dostarczyła nam wielu niezapomnianych wrażeń. Każda z klas gimnazjalnych już na miesiąc przed dniem patrona otrzymała zadanie przygotowania najwierniejszej podobizny Emilii Sczanieckiej. I oto przed nami ukazały się kolejno „Emilki” jakby wyjęte z epoki, w której żyła nasza patronka. Wszystkie klasy wraz z wychowawcami, przy dużym zaangażowaniu rodziców, przygotowały przecudne kreacje. Brawa nie milkły przez długi czas.

Po zakończeniu tej konkurencji „Emilki” z klas IA, IIA oraz IIB udały się z dziećmi z klas IIa, IIb i III SP do ich sal lekcyjnych, gdzie były modelkami pozującymi do portretów patronki, które w ramach konkursu plastycznego miały wykonać dzieci młodsze. Natomiast trzyosobowe drużyny klas IV, V i VI SP, wraz z paniami nadzorującymi przebieg konkursu, udały się do wyznaczonych gabinetów, by tam odpowiedzieć na pytania konkursowe dotyczące życia i działalności Emilii Sczanieckiej.

W tym czasie na sali gimnastycznej zabawa trwała w najlepsze – drużyny klas gimnazjalnych brały udział w kolejnych konkurencjach. Jedną z nich było strzelanie z łuku do snopka słomy, inną był wyścig zaprzęgów konnych. Dużo emocji wyzwoliła konkurencja, w czasie której drużyny budowały dla „Emilki” zamek z dużych, miękkich klocków. Był także pokaz szermierzy, którzy, mając na głowach hełmy z przesłoniętymi przyłbicami, musieli dotknąć przeciwnika szablą w nogę. Przekonaliśmy się, że w każdym z nas jest dziecko, które naprawdę lubi się bawić.

Podczas gdy na sali gimnastycznej gimnazjaliści zmagali się sportowo, uczniowie klas IV-VI SP gimnastykowali swój intelekt. Po zakończeniu pracy w wyznaczonych gabinetach trzyosobowe drużyny wróciły do sali gimnastycznej i w przerwie między konkurencjami sportowymi odpowiadały przed jury na pytania konkursowe. Najlepsi okazali się uczniowie klasy V, tuż za nimi uplasowała się klasa VI, a trzecie miejsce zajęła klasa IV. Byliśmy pod wielkim wrażeniem, gdyż wszystkie drużyny wykazały się ogromnym zasobem wiedzy o Emilii Sczanieckiej.

Przyszedł również czas na rozwiązanie konkursu plastycznego. Na przygotowanych wcześniej sztalugach zawieszone zostały trzy portrety z wizerunkiem patronki, które jury oceniło, przydzielając wszystkim klasom pierwsze miejsca. Okazało się, że najmłodsi uczniowie mają zdolności artystyczne i potrafią pięknie malować.

Niestety, wszystko co dobre, szybko się kończy. Nasze szkolne święto też dobiegło końca. Wszystkie klasy otrzymały pamiątkowe dyplomy uczestnictwa w pierwszym dniu patrona. Z uśmiechem na twarzy udaliśmy się do domów.

Dziękujemy księdzu Stasiowi za odprawienie mszy świętej w naszej intencji, panu dyrektorowi i rodzicom, że czuwali nad nami, wszystkim wychowawcom za serce i zaangażowanie w przygotowanie klas do konkursów, dzieciom i młodzieży za piękną postawę i świadectwo ogromnej kultury. Dziękujemy również organizatorom pierwszego dnia patrona – pani Katarzynie Pisarowskiej-Mielnik za czuwanie nad przebiegiem prac, panu Jackowi Melnykowi za przygotowanie i przeprowadzenie konkurencji sportowych, pani Aldonie Pokrywczyńskiej za ułożenie programu dnia patrona oraz przygotowanie akademii.

Niech słowa naszej patronki „Nic dla siebie, wszystko dla innych” przyświecają nam przez całe życie.

Pokaz EKOMODY

Dnia 5 maja 2016 roku odbył się pokaz EKO-MODY przygotowany przez uczniów klas drugich naszego Gimnazjum.

Projektowanie strojów i ich wykonanie było częścią zajęć artystycznych prowadzonych przez panią Marzenę Majda-Pokrywczyńską. Gimnazjaliści, pracując metodą projektu uczniowskiego, wyczarowali wspaniałe kreacje, które cała społeczność szkolna mogła zobaczyć podczas przerwy na pierwszym podwórku naszej szkoły.

Zabawa z EKO-MODĄ dała nam wszystkim ogromną satysfakcję i mamy nadzieję, że zwróciła również uwagę wszystkich na codzienną konieczność ochrony środowiska oraz dała mnóstwo pomysłów na wtórne wykorzystanie surowców 🙂

 

Wycieczka Pierwszaków

Dnia 20 maja 2016r. uczniowie klas pierwszych wyjechali na wycieczkę do Wolsztyna, by zwiedzić tam Parowozownię oraz do Krainy Zabawy Bogilu w Wiosce koło Rakoniewic.

W Wolsztynie od przewodnika dowiedzieliśmy się, że Parowozownia, jest jedynym takim miejscem, gdzie można obejrzeć warsztat , maszyny i inne urządzenia służące utrzymaniu i naprawie parowozów. Odwiedziliśmy również muzeum, w którym obejrzeliśmy elementy wyposażenia parowozów, stare bilety i kasę biletową. Najciekawszą atrakcją dla uczniów w muzeum była makieta parowozowni. Zwiedziliśmy również wagon retro, w którym mieliśmy okazję porównać jakość jazdy w klasie 1i klasie 2.Największą jednak atrakcją dla uczniów był przejazd parowozem. Dzieci zobaczyły, jak ciężka i odpowiedzialna jest praca maszynisty.

Kolejnym punktem wycieczki była Kraina Zabawy Bogilu. W Bogilu atrakcją dla dzieci były: zjeżdżalnie, labirynty, baseny z piłkami, zjeżdżalnie na linie, jazda na gokardach oraz inne przyjemności. Uczniowie świetnie się bawili i z radością będą wspominać niezapomniane chwile dzieciństwa.

(BŻ)

Szczanieccy uczniowie w finałach wojewódzkich LA

17 maja 2016r. na stadionie OSiR w Świebodzinie odbyły się zawody lekkoatletyczne szkół podstawowych w kategorii wiekowej – dzieci starsze. W konkurencjach biegowych i technicznych startowali uczniowie ze szkół: w Niekarzynie, Zbąszynku, Szczańcu oraz szkół nr 6 i nr 7 w Świebodzinie. Mimo niesprzyjającej aury nasi sportowcy dali z siebie wszystko i 6 osób wywalczyło awans do finałów wojewódzkich, które odbędą się 2.06.2016r. w Zielonej Górze. Nie lada wyczynem było zajęcie dwóch pierwszych miejsc w biegu na 600m – przez Wiktorię Milej (z czasem 2,02) oraz Kubę Karwackiego (z czasem 1,54). Kuba Karwacki zajął również II miejsce w skoku w dal. Oprócz Wiktorii i Kuby w finałach wojewódzkich wystąpią także: Magdalena Czaja w biegu na 300m, ( II miejsce i I w biegu na 60m), Wiktoria Tomczak ( II miejsce w biegu na 60m),Srokowski Michał w rzucie piłeczką palantową oraz Ignacy Kopacz w biegu na 60m.

Ponadto naszą szkołę reprezentowali: Aleksandra Derda (60m i skok w dal), Julia Marchut (300m),Mikołaj Iwaszkiewicz (60m), Jakub Wróblewicz (60m i 300m) oraz Szymon Pisarek Szymon (skok w dal i 60m).

 GRATULUJEMY !!!