PIERWSZY DZIEŃ PATRONA W ZESPOLE SZKÓŁ IM. EMILII SCZANIECKIEJ W SZCZAŃCU

Zarówno w życiu pojedynczych osób jak i różnych społeczności bywają takie chwile, które na długo pozostają w sercach. Taka chwila stała się naszym udziałem 18 września 2015 roku, kiedy to oficjalnie, w uroczysty sposób nadano naszej szkole imię Emilii Sczanieckiej i oddano w posiadanie sztandar szkoły.

20 maja br. po raz pierwszy obchodziliśmy dzień patrona. Data nie była przypadkowa, bo to właśnie 20 maja 1804 roku w Brodach przyszła na świat Emilia Sczaniecka. Zatem w tym roku przypadają 212. urodziny naszej patronki.

Obchody dnia patrona rozpoczęły się o 7.45, kiedy to w uroczystym pochodzie ruszyliśmy za pocztem sztandarowym w stronę kościoła parafialnego pw. św. Anny. Tam uczestniczyliśmy we Mszy świętej. Ksiądz Stanisław Kwiatkowski, który odprawił Eucharystię, wygłosił okolicznościowe kazanie, przybliżając postać naszej patronki, która była kobietą zaangażowaną w życie polityczne, jak i działalność charytatywną, a siłę do czynienia dobra czerpała z wiary w moc Boga i opiekę Maryi. Oprawę muzyczną Mszy świętej przygotowała i wykonała schola, w której śpiewają dziewczęta z naszej szkoły.

Po Eucharystii, prowadzeni przez poczet sztandarowy, ruszyliśmy z powrotem do szkoły w zgodnym szyku.

O 9.15 w auli szkolnej rozpoczęła się akademia na cześć naszej patronki. Swoją obecnością zaszczycili nas: przewodnicząca Rady Gminy – pani Wiesława Sieńkowska, zastępca przewodniczącej Rady Gminy – pan Józef Wencel, skarbnik gminy – pani Elżbieta Baranowska, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Smardzewie – pani Danuta Helińska, dyrektor Gminnego Przedszkola w Szczańcu – pani Maria Lewandowska, dyrektor Szczanieckiego Ośrodka Kultury – pan Paweł Pytel, proboszcz parafii pw. św. Anny w Szczańcu – ksiądz Krzysztof Oleszkiewicz, przedstawicielka Rady Rodziców – pani Katarzyna Obiała.

Najpierw odśpiewaliśmy hymn narodowy, następnie pani wicedyrektor Katarzyna Pisarowska-Mielnik zaprezentowała sztandar, po czym z okolicznościowym przemówieniem wystąpił pan dyrektor Jan Greczycho. Z życiorysu Emilii Sczanieckiej wybrał kilka istotnych elementów, które od najmłodszych lat kształtowały postawę naszej patronki tak, że stała się osobą wrażliwą na krzywdę innych i na losy naszej ukochanej Ojczyzny – wówczas rozdartej przez trzech zaborców. Pan dyrektor zwrócił uwagę na to, jak ogromną rolę w życiu każdego człowieka spełnia rodzina. Autorytet rodziców Sczanieckich był tak ogromny, a wychowanie tak dobre, że, mimo iż Emilia wcześnie została osierocona, nie zatraciła wartości, które zaszczepiono jej w domu rodzinnym.

Po części oficjalnej przyszedł czas na występy. W przepięknym i bardzo wzruszającym montażu słowno-muzycznym wystąpiły dzieci ze szkoły podstawowej oraz młodzież gimnazjalna, prezentując swój dorobek artystyczny. W programie znalazły się teksty napisane przez panią Aldonę Pokrywczyńską, jak również wiersze o Emilii Sczanieckiej napisane przez uczniów naszej szkoły. Występ tak się spodobał publiczności, że młodzi artyści bisowali, śpiewając finałową piosenkę.

Po akademii uczniowie udali się do klas na spotkanie z wychowawcami. Podczas godziny wychowawczej trwały przygotowania do minifestynu, który był ostatnim punktem obchodów dnia patrona.

O godzinie 11.00 w dobrych nastrojach zgromadziliśmy się w sali gimnastycznej. Za stołem jurorskim zasiedli: pani Katarzyna Obiała – reprezentująca rodziców, pani Anna Marciniak – przedstawicielka grona pedagogicznego oraz pan Jan Greczycho – dyrektor szkoły. Po pierwszej konkurencji do jury dołączyły również przedstawicielki społeczności uczniowskiej – Klaudia Liszkiewicz oraz Joanna Jasińska. A pierwsza konkurencja miała charakter artystyczny i dostarczyła nam wielu niezapomnianych wrażeń. Każda z klas gimnazjalnych już na miesiąc przed dniem patrona otrzymała zadanie przygotowania najwierniejszej podobizny Emilii Sczanieckiej. I oto przed nami ukazały się kolejno „Emilki” jakby wyjęte z epoki, w której żyła nasza patronka. Wszystkie klasy wraz z wychowawcami, przy dużym zaangażowaniu rodziców, przygotowały przecudne kreacje. Brawa nie milkły przez długi czas.

Po zakończeniu tej konkurencji „Emilki” z klas IA, IIA oraz IIB udały się z dziećmi z klas IIa, IIb i III SP do ich sal lekcyjnych, gdzie były modelkami pozującymi do portretów patronki, które w ramach konkursu plastycznego miały wykonać dzieci młodsze. Natomiast trzyosobowe drużyny klas IV, V i VI SP, wraz z paniami nadzorującymi przebieg konkursu, udały się do wyznaczonych gabinetów, by tam odpowiedzieć na pytania konkursowe dotyczące życia i działalności Emilii Sczanieckiej.

W tym czasie na sali gimnastycznej zabawa trwała w najlepsze – drużyny klas gimnazjalnych brały udział w kolejnych konkurencjach. Jedną z nich było strzelanie z łuku do snopka słomy, inną był wyścig zaprzęgów konnych. Dużo emocji wyzwoliła konkurencja, w czasie której drużyny budowały dla „Emilki” zamek z dużych, miękkich klocków. Był także pokaz szermierzy, którzy, mając na głowach hełmy z przesłoniętymi przyłbicami, musieli dotknąć przeciwnika szablą w nogę. Przekonaliśmy się, że w każdym z nas jest dziecko, które naprawdę lubi się bawić.

Podczas gdy na sali gimnastycznej gimnazjaliści zmagali się sportowo, uczniowie klas IV-VI SP gimnastykowali swój intelekt. Po zakończeniu pracy w wyznaczonych gabinetach trzyosobowe drużyny wróciły do sali gimnastycznej i w przerwie między konkurencjami sportowymi odpowiadały przed jury na pytania konkursowe. Najlepsi okazali się uczniowie klasy V, tuż za nimi uplasowała się klasa VI, a trzecie miejsce zajęła klasa IV. Byliśmy pod wielkim wrażeniem, gdyż wszystkie drużyny wykazały się ogromnym zasobem wiedzy o Emilii Sczanieckiej.

Przyszedł również czas na rozwiązanie konkursu plastycznego. Na przygotowanych wcześniej sztalugach zawieszone zostały trzy portrety z wizerunkiem patronki, które jury oceniło, przydzielając wszystkim klasom pierwsze miejsca. Okazało się, że najmłodsi uczniowie mają zdolności artystyczne i potrafią pięknie malować.

Niestety, wszystko co dobre, szybko się kończy. Nasze szkolne święto też dobiegło końca. Wszystkie klasy otrzymały pamiątkowe dyplomy uczestnictwa w pierwszym dniu patrona. Z uśmiechem na twarzy udaliśmy się do domów.

Dziękujemy księdzu Stasiowi za odprawienie mszy świętej w naszej intencji, panu dyrektorowi i rodzicom, że czuwali nad nami, wszystkim wychowawcom za serce i zaangażowanie w przygotowanie klas do konkursów, dzieciom i młodzieży za piękną postawę i świadectwo ogromnej kultury. Dziękujemy również organizatorom pierwszego dnia patrona – pani Katarzynie Pisarowskiej-Mielnik za czuwanie nad przebiegiem prac, panu Jackowi Melnykowi za przygotowanie i przeprowadzenie konkurencji sportowych, pani Aldonie Pokrywczyńskiej za ułożenie programu dnia patrona oraz przygotowanie akademii.

Niech słowa naszej patronki „Nic dla siebie, wszystko dla innych” przyświecają nam przez całe życie.