Obchody Narodowego Święta Niepodległości

   Tradycją Zespołu Szkół im. Emilii Sczanieckiej w Szczańcu są coroczne obchody świąt narodowych. Szczególnie ważne jest dla nas Narodowe Święto Niepodległości, gdyż pragniemy, aby droga naszego życia była kontynuacją historycznych dróg i zawsze wiodła ku doskonalszej wolności. Pragniemy, aby nadrzędnym celem dla każdej i każdego z nas była Ojczyzna i Wolność. Tak jak nasi przodkowie, jak nasza patronka – Emilia Sczaniecka, zawsze chcemy mieć na ustach i na sercu słowa: Bóg – Honor – Ojczyzna.

  10 listopada 2016 roku, w wigilię Narodowego Święta Niepodległości, w sali widowiskowej naszej szkoły odbyła się uroczystość upamiętniająca to najważniejsze z narodowych świąt.

   Uczniowie klas III gimnazjum wraz z nauczycielką języka polskiego – panią Aldoną Pokrywczyńską przygotowali, jak powiedziała jedna z uczestniczek – przyjaciel naszej szkoły – pani Elżbieta Pietrasik, „prawdziwą ucztę duchową”.

   Uroczystość rozpoczęła się częścią oficjalną. Przy udziale sztandaru odśpiewano hymn narodowy, po czym uczennice prowadzące przywołały szlachetną postać naszej patronki, która całym sercem była zaangażowana w walkę narodowo-wyzwoleńczą. Wymiarem jej bohaterstwa nie była jednak wyłącznie aktywność niepodległościowa. Emilia Sczaniecka potrafiła bowiem wyjątkowo skutecznie działać w tych obszarach, które zapewniały przetrwanie narodu: w edukacji, życiu kulturalnym, a zwłaszcza na polu społecznym. Pośród dziesiątków jej inicjatyw tego dnia wspomniana została jedna: założenie przez nią w 1833 roku szkoły ludowej dla dzieci z Pakosławia. To był jeden z bohaterskich czynów naszej patronki. Trzeba bowiem zrozumieć, że w tym tragicznym okresie dziejów takie działania na rzecz edukacji dzieci wiejskich były nie mniej ważne niż zwycięskie potyczki z armiami zaborców.

  Drugą część obchodów Narodowego Święta Niepodległości wypełnił spektakl teatralny pt. „Szabla”. To przepiękne przedstawienie, które do głębi wzruszyło zarówno młodych jak i starszych widzów, na długo pozostanie w pamięci uczestników uroczystości. Młodzi artyści w nietuzinkowy sposób pokazali drogę Polaków do wolności, łącząc na scenie tradycję ze współczesnością, bo, jak to zostało powiedziane w części oficjalnej, na młodych ludziach spoczywa obowiązek budowania mostów między przeszłością a przyszłością.

   Bogata, pełna symboli narodowych scenografia oraz przepiękna muzyka współgrały z wyborną grą aktorską, wyciskając z oczu łzy i poruszając serca wszystkich widzów.

   Na zakończenie głos zabrała pani dyrektor – Anna Marciniak, która podziękowała uczniom i pani Aldonie za przygotowanie uroczystości.

A oto nasi artyści:

Kamila, głównego bohatera – typowego nastolatka, zagrał Bartek Borkowski z IIIA.
Dziadka – Wojtek Borowski z IIIB.
Mamą Kamila była Ligia Skrzypczak z IIIB.
Ojcem Kamila – Kacper Jędrasiak z IIIA.

W role żołnierzy wcielili się:
Wojtek Jaworski z IIIA,
Marek Błaszczyk z IIIB,
Maciek Rogalski z IIIB.

Na scenie pojawiły się również Muzy:
Karolina Torchała z IIIA,
Karolina Lewandowska z IIIB,
Ola Radom z IIIA,
Julita Koral z IIIA,
Weronika Sochacka z IIIB,
Weronika Węgrowska z IIIA,
Anita Adamska z IIIA,
Kasia Kotecka z IIIB,
Kasia Tomczak z IIIA,
Karolina Migoń z IIIA.

  Spektakl nie udałby się bez obsługi technicznej, czyli Maćka Błaszczyka i Łukasza Mikosia oraz Mariusza Mielęgowskiego, który pełnił rolę akustyka.

   Uroczystość poprowadziły: Klaudia Wykręt, Aleksandra Wodka oraz Magda Bujko.

  Podziękowania za pomoc w przygotowaniu przedstawienia należą się pani Eli Błaszczyk, panu Felkowi Bogdanowi, Pawłowi Wieczorkowi – absolwentowi naszej szkoły – który specjalnie na tę okazję namalował portret Józefa Piłsudskiego oraz panu Przemkowi Szydłowskiemu, który udzielił głosu marszałkowi Piłsudskiemu.

   Na widowni zasiedli nauczyciele, uczniowie, ich rodzice, zaproszeni goście oraz przyjaciele Zespołu Szkół im. Emilii Sczanieckiej w Szczańcu.

Wszystkim serdecznie dziękujemy!