Wycieczka do Krakowa

27 kwietnia 2016 r. klasy IV i V z Publicznej Szkoły Podstawowej oraz klasa II z Publicznego Gimnazjum Zespołu Szkół im. Emilii Sczanieckiej w Szczańcu pojechały na trzydniową wycieczkę do Krakowa. Podróż swą rozpoczęliśmy wczesnym rankiem, aby jak najszybciej zacząć zwiedzanie. Pierwszym punktem naszej wycieczki była Jasna Góra w Częstochowie. Pani przewodnik zapoznała nas z historią tego świętego miejsca oraz pokazała nam najważniejsze jego elementy, czyli Muzeum 600-lecia Jasnej Góry, Skarbiec, Arsenał oraz Bazylikę Jasnogórską. Duże wrażenie na uczniach wywarło odsłonięcie Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Kolejnym elementem naszej wycieczki był Ojcowski Park Narodowy ze słynną Maczugą Herkulesa zbudowaną ze skały wapiennej. Po wykonaniu pamiątkowych zdjęć, mimo niesprzyjającej aury, mieliśmy okazję zwiedzić najmniejszy polski park narodowy, poznając jego charakterystyczną roślinność. Następnie przeszliśmy przez słynną Bramę Krakowską oraz skosztowaliśmy wody ze źródełka miłości.

W czwartek 28 kwietnia wybraliśmy się na zwiedzanie Krakowa. Zaczęliśmy oczywiście od słynnego Wawelu oraz od spotkania ze Smokiem Wawelskim przy jego jamie, gdzie pan przewodnik przytoczył nam legendy związane z tym miejscem. Następnie udaliśmy się do Bazyliki Archikatedralnej św. Stanisława i św. Wacława. Tam mieliśmy okazję podziwiać m.in. Drzwi Kazimierza Wielkiego, kryptę w przyziemiu wieży Srebrnych Dzwonów oraz Wieżę Zygmuntowską z Dzwonem Zygmuntem. Widzieliśmy również nagrobek Kazimierza Wielkiego, Władysława Jagiełły, nagrobki Zygmunta Starego i Zygmunta Augusta w Kaplicy Zygmuntowskiej. Naszej uwadze nie uszedł również nagrobek króla Jadwigi Andegaweńskiej oraz insygnia wyjęte z jej grobu. Bardzo duże wrażenie wywarły na nas Reprezentacyjne Komnaty Królewskie na Wawelu oraz podziemia na Wawelu, gdzie mogliśmy zobaczyć groby wielkich Polaków – Józefa Piłsudskiego, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego oraz sarkofag pary prezydenckiej – Lecha i Marii Kaczyńskich, którzy zginęli w katastrofie lotniczej w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku. Na Rynku Głównym zwiedziliśmy Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwany także Kościołem Mariackim, gdzie podziwialiśmy prezbiterium z zapierającym dech w piersiach ołtarzem Wita Stwosza. Następnie mieliśmy chwilę czasu wolnego na zwiedzanie Rynku Głównego ze słynnymi Sukiennicami oraz pomnikiem Adama Mickiewicza, który jest miejscem spotkań młodzieży. Ostatnim punktem tego dnia było zwiedzanie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach – miejsca, w którym w lipcu br. odbędą się Światowe Dni Młodzieży. Piękny jest stary kościółek z cudownym obrazem Jezusa Miłosiernego, który mieliśmy okazję zobaczyć z bliska. Ale nie mniej zadziwiające są rozmiary nowoczesnej bazyliki, która może pomieścić aż 5 000 osób!

Ostatniego dnia naszej wycieczki, czyli w piątek 29 kwietnia, udaliśmy się do Kopalni Soli Kamiennej w Wieliczce pod Krakowem. Kopalnia, która w 1978 roku została wpisana przez UNESCO na pierwszą listę światowego dziedzictwa, w oryginalny sposób pokazuje historię wydobycia soli, ale zadziwia również nowoczesnością. Jednym z ciekawszych elementów naszej trasy była z pewnością historia eksploatacji przedstawiona w podziemnym kinie 5D. Mieliśmy również okazję poznać Legendę księżnej Kingi, która przyniosła bogactwo soli na polską ziemię i została patronką górników solnych. W połowie szlaku ujrzeliśmy dedykowaną jej cudowną kaplicę i zdobiące ją jedyne w swoim rodzaju solne dzieła sztuki. Niezapomnianym elementem naszego trzygodzinnego podziemnego spaceru było również wysłuchanie kompozycji Fryderyka Chopina, któremu towarzyszył świetlny spektakl nad brzegiem jednego z solankowych jezior. Na zakończenie wycieczki pojechaliśmy do Wadowic – rodzinnego miasta papieża Jana Pawła II. Tam mieliśmy okazję zwiedzić niezwykle nowoczesne muzeum znajdujące się w kamienicy, w której niegdyś rodzina Wojtyłów wynajmowała dwupokojowe mieszkanie złożone z salonu, sypialni i kuchni. Zachowało się ono w nienaruszonym stanie i stanowi kontrast dla pozostałej części tego niezwykłego muzeum. Liczne multimedia, animacje i zaskakujące autentyczne elementy ekspozycji oddają żywy charakter spotkań Jana Pawła II z drugim człowiekiem. Na koniec udaliśmy się na słynne papieskie kremówki.

Pogoda, która dopisała, oraz bogaty program sprawiły, że wycieczka dostarczyła nam wielu wspaniałych wrażeń. Zapraszamy do oglądania zdjęć i, choć nie oddają one w pełni uroku miejsc, które podziwialiśmy, mamy nadzieję, że choć trochę przybliżą wszystkim klimat, który towarzyszył nam podczas całej wycieczki.