Wycieczka regionalna po gminie Szczaniec

Tradycją szkoły jest wycieczka po naszej gminie uczniów klas pierwszych gimnazjum. Jest to ważny element edukacji regionalnej. Uczniowie, pochodzący z różnych miejscowości, przygotowują informacje na temat swojego miejsca zamieszkania, jego historii, zabytków, zakładów pracy itp., a podczas wycieczki pełnią rolę przewodników po swojej miejscowości.

Dnia 24 maja uczniowie klas pierwszych, z wychowawczyniami Martą Kaczmarek i Anną Marciniak oraz nauczycielką geografii Agnieszką Nowaczyk , zwiedzali gminę Szczaniec.

Rozpoczęliśmy od Myszęcina, gdzie byliśmy w Wytwórni Mas Bitumicznych „Strabag”, zobaczyliśmy pałac z parkiem i folwarkiem, zaszliśmy do kościoła oraz zwiedziliśmy Hotel „Sen”. Następne na naszej trasie były Nowe Karcze – najmniejsza miejscowość naszej gminy. Udaliśmy się tam do miejsca upamiętnienia więźniów Karnego Obozu Pracy „Bratz” zamęczonych i pomordowanych w latach 1041-1945. Następnie udaliśmy się go zabytkowej kaplicy w Wilenku, zbudowanej z drewnianych bali. Kolejna na naszej trasie była Dąbrówka Mała, w której na uwagę zasługują zabytkowy kościół i pałac. W następnej miejscowości, Koźminku, zobaczyliśmy starą kuźnię, która na potrzeby właścicieli jest jeszcze czynna. Zwiedziliśmy tu także kościół oraz zabytkowy cmentarz. Jest tu pięć starych przydrożnych kapliczek, z których najstarsza pochodzi z roku 1885. Własnie stąd pochodzi Bp Edward Dajczak. Następnie na chwilę wstąpiliśmy do Opalewa i Brudzewa. Nieco dłużej zatrzymaliśmy się w Smardzewie, gdzie odwiedziliśmy uczniów drugiej w naszej gminie szkoły. Na uwagę zasługuje tu także zabytkowy kościół z drewnianą dzwonnicą i zespół folwarczny. Potem pojechaliśmy do miejscowości Kiełcze, a następnie do Wolimirzyc i Ojerzyc. Ostatnią miejscowością na naszej trasie był Szczaniec. Tu zobaczyliśmy pałac – dwór w ruinie, z XVI-XVIII wieku oraz pałac z połowy XIX wieku potocznie zwany Białym Dworem. Podczas przystanku w parku uczniowie przedstawiali przygotowane materiały o Szczańcu. Na zakończenie zaszliśmy do Kościoła parafialnego gdzie zapoznaliśmy się z jego historią i zabytkami.

Podczas wycieczki uczniowie mieli okazję zaznajomić się z położeniem geograficznym miejscowości naszej gminy, pięknem przyrody, tradycjami, historią, zabytkami kultury. Była to także wspaniała okazja do integracji.                          (amar)