Ślubowanie uczniów klasy pierwszej Publicznej Szkoły Podstawowej

Zgodnie z tradycją, w czwartek 31 października 2013 roku w naszej szkole odbyło się uroczyste przyjęcie uczniów klasy pierwszej do jednej, wielkiej szkolnej rodziny. Na tę chwilę pierwszaki przygotowywały się już od pierwszych dni września. Nauka wierszy, piosenek i ról wymagała dużego wysiłku i mobilizacji ze strony naszych milusińskich, którzy znakomicie sprostali stawianym zadaniom i pięknie zaprezentowali się na swojej pierwszej, ale jakże ważnej uroczystości. Aktu pasowania na ucznia dokonał Dyrektor Zespołu Szkół w Szczańcu Pan Jan Greczycho, który życzył najmłodszym dobrego startu i samych sukcesów w nauce. Całości przyglądali się rodzice oraz zaproszeni goście. Uczniowie otrzymali pamiątkowy dyplom ,,Akt pasowania na ucznia”.

Po głównej uroczystości uczestnicy raczyli się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców, a później odbyła się dyskoteka podczas której najmłodsi prezentowali swoje umiejętności taneczne oraz bawili się razem ze swoimi rodzicami i wychowawcami.

Tydzień z matematyką…

Konkurs matematyczny „TYDZIEŃ Z MATEMATYKĄ” dla klas IV- VI SP

W dniach 21-25.10.2013 r. odbył się konkurs matematyczny „Tydzień z matematyką” dla klas IV – VI SP. Każdy dzień niósł ze sobą inne zmagania i zadania. Mimo że był to konkurs matematyczny, chętnych nie brakowało. Oprócz ogromnej pracy uczniów, jaką włożyli w poszczególne zadania, było dużo śmiechu i zabawy. I o to właśnie chodziło 🙂  Każdy znalazł coś dla siebie i dobrze się bawił.

Poniedziałek rozpoczął się testem dla każdej klasy. We wtorek i czwartek uczniowie „bawili” się matematyką, rozwiązując krzyżówki, łamigłówki, zagadki logiczne, zagadki z zapałkami, rebusy itp. Środa to był dzień dla uzdolnionych plastycznie. Uczniowie musieli przygotować plansze dydaktyczne dla klas I- III SP. Do piątku klasy miały również napisać wiersz lub piosenkę o matematyce.

Efekty rywalizacji przedstawione były na gazetce matematycznej przy gabinecie nr 14.

Klasyfikacja końcowa:
I miejsce – klasa VI – 50 pkt.
II miejsce – klasa IV – 39 pkt.
III miejsce – klasa V – 31 pkt.

Na szczególne wyróżnienie zasłużyli dwaj chłopcy z klasy IV: Paweł Mikoś i Bartosz Żmyrko. Bardzo dobrze poradzili sobie z zadaniami, które rozwiązywali tylko we dwóch (pozostałe klasy miały pięcioosobowe grupy). Super chłopaki 🙂 🙂 🙂

GRATULUJĘ WSZYSTKIM i zapraszam na druga część w kwietniu.

Anna Świątek 

A oto kilka fotek 🙂

„Dzień zdrowego śniadania”

Zdrowe śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, to najlepszy start w nowy dzień. Wiedzą o tym doskonale uczniowie klas I-III z Publicznej Szkoły Podstawowej w Szczańcu, ich rodzice, wychowawcy oraz dyrekcja szkoły. Dlatego systematycznie szkoła uczestniczy w ogólnopolskich programach, które rozwijają tę świadomość, w tym: „Szklanka mleka dla każdego ucznia” oraz „Warzywa i owoce w szkole”.

8 listopada 2013 r. uczniowie klas I-III wzięli aktywny udział w ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Śniadanie daje moc”, której celem było poszerzenie wiedzy na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka. W akcję zaangażowali się także rodzice uczniów, którzy wspólnie ze swoimi pociechami z wielkim zaangażowaniem i entuzjazmem przygotowali kanapki ze zdrowych produktów. Na stołach nie zabrakło również przeróżnych sałatek oraz ciekawych pomysłów z wykorzystaniem owoców np. „winogronowy jeż”, czy „jabłkowy świecznik”. Naszą imprezę wzbogaciła wystawa prac plastycznych oraz recytacja wierszy w wykonaniu uczniów klasy III.

Do wspólnego śniadania zasiedli z nami zaproszeni goście. Nie zabrakło rodziców, władz gminy, instytucji kulturalno-oświatowych oraz pielęgniarki. Gościliśmy także przedstawiciela Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wlkp., Panią Ewę Rawę, która jest Wojewódzkim Koordynatorem Lubuskich Szkół Promujących Zdrowie.

Akcja poprzedzona była wcześniejszymi zajęciami poświęconymi zdrowemu odżywianiu. Uczniowie w klasach przygotowywali surówki warzywne, sałatki i kanapki. Dzieci z klasy trzeciej przygotowały również wspólny posiłek pod hasłem „Serowe śniadanie”.  Dwanaście zasad zdrowego odżywiania uświadomiły nam, że zdrowe odżywianie – to nie tylko zdrowa żywność, ale mycie rąk, pięć posiłków w ciągu dnia o stałej porze i bez pośpiechu, systematyczne spożywanie nabiału, ryb, mięsa, a także picie wody czy soków, zamiast szkodliwych napojów gazowanych. Nie mniej ważny jest ruch i zabawa na świeżym powietrzu oraz spożywanie w jak najmniejszej ilości „słodkich smakołyków”.

Cała akcja pozwoliła nam się świetnie bawić i integrować, ale jednocześnie i przede wszystkim zwiększyła naszą świadomość na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie człowieka. Dzięki niemu lepiej koncentrujemy się podczas zajęć i mamy siłę do nauki i zabawy. Cieszymy się i dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w przygotowaniu akcji, a dyrektorowi i gościom za przyjęcie zaproszenia i uczestnictwo we wspólnym śniadaniu. Swoją obecnością wyrazili aprobatę i uznanie dla takich działań.

Samorząd uzupełniony…

Dnia 8.11.2013r. odbył się kolejny apel zorganizowany przez Samorząd Uczniowski. Podczas apelu zostały przedstawione nowe osoby, które wygrały w wyborach uzupełniających: Mikołaj Tadych z klasy I a gimnazjum i Zuzanna Kaliszak z klasy V. Pani Krystyna Piątek podsumowała dotychczasowe akcje organizowane przez klub wolontariuszy naszej szkoły, a Pan Jacek Melnyk rozdał dyplomy przyznane z okazji Święta Biblioteki Szkolnej oraz podsumował akcję zbierania surowców wtórnych – zakrętek.  

 

 

Z czym to się je?

Z czym to się je? Kilka słów o diecie wegańskiej.

Dnia 25 października 2013r. w Zespole Szkół w Szczańcu odbył się wykład na temat „ Z czym to się je? Kilka słów o diecie wegańskiej” Prowadzony był przez Joannę Rabizo, studentkę 4 roku Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, członkinię Stowarzyszenia Otwarte Klatki.

Spotkanie cieszyło się sporym zainteresowaniem, około 20 uczniów zarówno z gimnazjum jak i z podstawówki przyszło posłuchać o zasadach diety roślinnej. Organizatorami wydarzenia byli członkowie Szkolnego Klubu Wolontariuszy „MocnoPomocni”, którego opiekunem jest pedagog szkolny Krystyna Piątek

Studentka omawiała aspekty zdrowotne diety opartej na warzywach i owocach. Podkreślała jak ważne dla sprawnego funkcjonowania naszego organizmu są produkty naturalne i jak najmniej przetworzone. Co najlepsze udowodniła, że dieta ta wcale nie musi być nudna, czasochłonna czy droga, wręcz przeciwnie. Okazało się, że świat roślin daje ogromne możliwości smakowe i wizualne. Jest bogatym źródłem witamin, minerałów, przeciwutleniaczy i fitozwiązków. Chroniąc tym samym nasz organizm przed różnymi chorobami. Zmniejsza m.in. ryzyko wystąpienia nowotworów, cukrzycy typu 2, chroni układ sercowo-naczyniowy. Jest także bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób mających problemy z otyłością. Ważne by każdy dbał o różnorodność produktów, zapewniając sobie szeroki wybór kolorowych warzyw i owoców każdego dnia. Szczególnie dobroczynne działanie mają warzywa zielonolistne.

Autorka odpowiedziała również na pytanie „ Skąd brać białko, żelazo, wapno? Skąd czerpać siłę?”. Otóż makroskładniki, minerały i witaminy bogato występują w świecie roślin. Trzeba jednak zadbać o to by dieta była różnorodna i najlepiej jak najmniej przetworzona. Świetnym dowodem na to, że można być weganem/weganką i jednocześnie mieć prawidłowy poziom składników odżywczych są sportowcy. Przykłady wegan i weganek można znaleźć w kulturystyce, sportach walki, w łyżwiarstwie figurowym, czy nawet w ultramaratonach, jak światowej sławy ultramaratończyk Scott Jurek! Jest to dowód, że dieta roślinna nie tylko ma dobroczynne działanie na nasze zdrowie, ale daje również dużo siły i jest świetnym źródłem energii.

Na koniec wykładu przygotowany został posiłek wegański, w tym ciasto czekoladowe, kuleczki ze zmielonych orzechów i daktyli, humus (pasta z ciecierzycy i tahini), sałatka z kaszy kuskus i grillowanej papryczki z płatkami migdałowymi. Wszystko było pyszne i zdrowe!:)

Zarząd szkolnego Klubu Wolontariuszy „MocnoPomocni”

Zobacz też

http://www.otwarteklatki.pl/z-czym-to-sie-je-kilka-slow-o-diecie-weganskiej/#.Un4cPUDSEaZ